Krampuslauf 2018 - aneb, jak se fotí čerti

Každoročně v předvánočním čase jsou v mnoha městech v Rakousku, a v posledních letech i u nás, pořádány pro mnohé děs a strach nahánějící průvody rakouských čertů, tvz. Krampusů. Pro fotografy jsou to ale hotové žně.

Jak ale pojmout fotografování takové akce, jak si nastavit foťák? Nevíte si rady? Vždyť je téměř tma jako v pytli a ulice jsou v lepším případě osvícené pouličním osvětlením, výlohami obchodů a vánoční výzdobou. Je to právě to sporé osvětlení a sváteční atmosféra blížícího Mikuláše a vánočních svátků, která z celé akce dělá jedinečný zážitek.

Ze statistik vyplývá, že největší Krampuslauf ze všech se každoročně koná v horském středisku Schladming. Letos termín připadl na poslední listopadovou sobotu 24. 11. 2018. Na oficiálních internetových stránkách bylo možné se dočíst, že se průvodu účastní nejen více než 800 dospělých čertů, ale i čertího potěru. Druhý, výrazně více znepokojující údaj se týkal počtu návštěvníků. Organizátoři jich očekávali až 8000.

Jak se na takovou akci připravit? Není to tak těžké. Výhodou je samozřejmě digitální zrcadlovka s nějakým univerzálním zoomovým objektivem (např. 17 – 50 mm) a externí blesk s difuzérem a dostatkem baterek. V batohu nebo brašně můžete mít i nějaké delší sklo do ohniskové vzdálenosti kolem 200 mm, ale nejspíš ho příliš často nepoužijete. Nezapomeňte také na teplé oblečení, rukavice a čepici.

Na místo focení je potřeba dorazit s dostatečný předstihem, najít si a zabrat místo. Lidé se sem začínají trousit i déle než hodinu před začátkem. Dopředu odhadnout nastavení fotoaparátu, je někdy složité a tak se vyplatí ještě před vlastním průvodem udělat několik testovacích snímků. Když dorazí první čerti, je focení velmi rychlé a nebudete mít moc času na změnu nastavení expozičních hodnot. U většiny snímků si pak vystačíte s rozsahem clon od 2,8 do max 5,6. Časy se budou nejspíš pohybovat kolem 1/125s – 1/250s. Je potřeba počítat s nutností nastavení vyšších hodnot citlivosti kolem ISO 400-640. U blesku se vyplatí nastavit sníženou intenzitu záblesku, jinak budou masky čertů přepálené a bez kresby.

Nebojte se experimentovat. Focení je hra a zábava a i když občas dostanete od čertů ránu větví do nohou a bude vás to bolet, stojí to za to. Hodně zdarů a dobré světlo!  

Text a foto David Hainall