Goal Zero – powerbanka Venture 75 a „růžové brýle“ Wiley X Captivate

Když jsem se po návratu z listopadové cesty na sever Thajska zmínil, že by to do pralesa chtělo powerbankus vyšší kapacitou, netušil jsem, že hned v únoru 2023 dostanu na vyzkoušení od Safe The Day větší, těžší a výkonnější powerbanku Goal Zero Venture 75. Stejně tak jsem si z návštěvy s sebou vezl i nové brýle Wiley X Captivate.

Něco málo o „růžových brýlích“

Můj oční lékař mi už delší dobu říká, že jsem nejen „blízkovzdálenostní slepejš“, ale že bych si zasloužil i nějaké dioptrie na dálku. Protože mám pocit, že na dálku vidím dobře, bráním se multifokálním dioptrickým čočkám a raději používám sportovní brýle s polarizačními skly. Jenže staré brýle pomalu dosloužily a bylo třeba je vyměnit. Nabídka od Safe The Day vyzkoušet brýle Wiley X Captivate tak přišla v ten nejlepší možný okamžik. To, že mi polarizační čočky vyhovují, jsem věděl. Nicméně u těchto brýlí jsem byl hodně překvapený jasností, ostrostí obrazu a hlavně nesplýváním barev dohromady. Při prvním nasazení jsem si řekl: „Takhle nějak si představuji růžové brýle.“ I při střídání výrazných rozhraní mezi intenzivními světly a stíny jsem měl pocit jasného a zřetelného vidění ve tmavých i světlých částech zorného pole. Přímý pohled do slunce byl po delší dobu méně příjemný, ale po krátkou dobu nepředstavoval žádný problém. Brýle skvěle sedí na nose a nepadají, ani když se potím. Brýle jsou odolné a jejich provedení dává tušit, že je hned tak nezničím a že ochranná vrstva čoček nezačně, jako u mých předchozích brýlí, odlupovat. Zkrátka a dobře, jsem nimi velmi spokojen a mohu je jen doporučit. Technickou specifikaci uvádím níže.

 

 

Informace uvedené na stránkách Safe The Day

Brýle Wiley X CAPTIVATE jsou navrženy tak, aby dokázaly ochránit zrak a zlepšit viditelnost i v těch nejextrémnějších podmínkách. Technologie i materiály těchto unikátních brýlí odpovídají nejpřísnějším bezpečnostním certifikátům podle Amerického národního standardizačního úřadu ANSI. Přesto zůstávají pohodlným a trendy doplňkem. Moderní technologie CAPTIVATE ještě více zdokonaluje ostrost vidění a vnímání barev. Lidské oko totiž není schopné rozlišit celé barevné spektrum. Jednotlivé barvy se prolínají a tyto barevné přechody (zejména mezi modrou, zelenou a červenou) způsobují problémy s ostrostí vidění. Čočky CAPTIVATE dokáží tyto přechody oddělit a zvýšit tak kontrast a ostrost detailu. Polarizační čočky CAPTIVATE Blue Mirror eliminují oslňující odrazy světla. Vhodné zejména pro rybolov na moři a velkých vodních plochách.

Světelná propustnost je 12%.

Parametry: šířka brýlové čočky: 68 mm, délka stranice: 125 mm, Šířka nosníku: 18 mm

Osmivrstvé čočky

Pro maximální ochranu zraku a pro zachování dokonalé ostrosti a jasnosti vidění jsou čočky Wiley X složeny z celkem osmi ochranných vrstev.

FILTER 8™ Odrazy slunečního záření od vodní hladiny, ale i od jiných lesklých ploch (jako je například sníh nebo sklo), výrazně zvyšují únavu očí, snižují zrakovou ostrost a zkreslují vidění. Proto jednu z vrstev čoček Wiley X tvoří polarizační filtr - Filter 8™. Ten brání tomu, aby k očím prošly odražené paprsky jejichž vlnění se pohybuje v horizontální rovině. Právě tyto totiž způsobují nepříjemné oslnění. Zároveň vrstva FILTER 8™ zabraňuje průchodu veškerého škodlivého UV záření, které jinak může vyvolávat patologické změny na sítnici oka.

SLICK™ Obě vnější vrstvy čoček Wiley X jsou vyrobeny ze směsi hydrofobního charakteru. To znamená, že aktivně odpuzují vodu a led. Díky speciální nanotechnologii jsou molekuly hydrofobní vrstvy nepolární a nespojují se s molekulami vody. Molekuly vody jsou tím pádem nuceny spojovat se mezi sebou. Místo mokrého povlaku a skvrn na brýlích tak vznikají větší vodní kapky, které rychle stékají po povrchu brýlových čoček a nezkreslují zrakovou ostrost. Hydrofobní povrchy jsou zároveň anti-statické, čili odpuzují prach a další nečistoty. Díky tomu se dají čočky velmi snadno čistit hadříkem z měkkých mikrovláken, který je ke každým Wiley X brýlím přiložen.

T-SHELL™ Dvě extra tvrzené vrstvy v podobě pružného filmu chrání čočky proti poškrábání, vytváření povrchových trhlin nebo popraskání. Zvyšují tak ochrannou schopnost brýlí Wiley X, jejich životnost i zrakovou ostrost

SELENITE™ Dvě hlavní ochranné vrstvy čoček Wiley X jsou vyrobeny z polykarbonátů, jejichž struktura je tvořena atomy uhlíku a fenolu. Ty dodávají brýlím až desetinásobně vyšší odolnost proti nárazu než u běžných skleněných čoček. Výhodou je ale i jejich nízká hmotnost. Spolehlivost a bezpečnost čoček Wiley X je testována a certifikována Americkým národním standardizačním institutem (ANSI). I přes extrémní pevnost nedochází u těchto čoček ke zkreslení obrazu ani zmenšení optické přesnosti pod všemi úhly.

VIOLET 4™ EN. 166F

Brýle certifikované podle standardu EN.166f musí odolat nárazu ocelové kuličky o průměru 22 mm a váze 43 g spuštěné z výšky 1,3 m a dopadající rychlostí 18 km/h. Nerozbitá čočka musí zůstat pevně zasazena v rámu brýlí, rám musí zůstat nepoškozen.

 

ANSI HIGH VELOCITY IMPACT TEST - Test odolnosti proti střelám

Brýle certifikované podle standardu ANSI HIGH VELOCITY IMPACT musí odolat nárazu ocelové kuličky o průměru 6,35 mm vystřelené rychlostí 164,6 km/h. Nerozbitá čočka musí zůstat pevně zasazena v rámu brýlí, rám musí zůstat nepoškozen.

OLEOFOBNÍ VRSTVA

Wiley X používá patentovaný oleofobní povlak na všech čočkách Captivate k vytvoření hladšího povrchu čočky, který pomáhá zabraňovat přilnutí prachu, nečistot, oleje, sněhu a vody. To pomáhá předcházet rozmazání a vodním skvrnám, díky čemuž lze čočky mnohem snadněji čistit.

ANTI-REFLECTIVE COATING- anti reflektivní čočky

HARD COATING

Ochrana proti poškrábání čoček díky silné a odolné vrstvě.

 FACIAL CAVITY™ SEAL (GASKET)

Nevýhodou běžných brýlí je, že často nedokáží spolehlivě ochránit oči před prachem, větrem a zářením přicházejícím ze stran, pod brýle. Wiley X jsou vybaveny patentovaným systémem těsnění, takzvaným gasketem. Ten je tvořen odnímatelným rámečkem FACIAL CAVITYTM SEALS, díky kterému brýle Wiley X dokonale přilnou k obličeji. Speciální pěnový materiál brání průchodu nejjemnějších mikročástic i slunečního záření, chrání zrak před syndromem suchého oka, zároveň však jeho ventilační schopnosti zabraňují zamlžování skel. Vaše vidění tak zůstane bezchybně jasné i v těch nejextrémnějších podmínkách. 

U-SHAPE – anatomické tvarování

Brýle Wiley X jsou tvarovány přesně podle anatomie lidského obličeje do tvaru U. Očím tak dopřávají maximální ochranu ze všech úhlů a zároveň zcela přirozeně „sedí“ na obličeji, aniž by způsobovaly otlačeniny i po celodenním nošení. 

Při průchodu světla čočkou brýlí se část světla odráží zpět od přední i zadní strany čočky a způsobuje nepříjemné záblesky, které zhoršují vidění. Antireflexní vrstva Violet 4™ je konstruována tak, aby došlo k omezení, nebo úplnému vyrušení těchto odlesků. Vrstva zároveň dokáže eliminovat světelný jas, který unavuje a namáhá oči. Tuto funkci ocení například řidiči, kteří se brýlemi Wiley X zbaví oslnění od slunce či reflektorů protijedoucích vozidel.

 

Vysoko kapacitní „aircraft friendly“ powerbanka Goal Zero Venture 75

Na tuhle powerbanku od Goal Zero s kapacitou bezmála 20 000 mAh jsem byl hodně zvědavý. Doma už mám Goal Zero Venture 35 a je skvělá. Obě powerbanky jsou nárazu i prachu a vodě odolné Konstrukce je tedy stejná. Goal Zero Venture 75 je ale o něco větší a těžší. Když jsem ji přes přiložený kabel USB-C a rychlonabíječku na mobil připojil do zásuvky, nabila se za necelé 1,5 hodiny. To mi na začátek přišlo skvělé. Na cestách často řeším problém s potřebou nabíjet nejen mobilní telefon, stabilizovanou kameru, čelovku, sportovní hodinky, ale hlavně akumulátory do fotoaparátu Canon EOS R. Rád fotím dlouhé expozice a to výrazně snižuje počet snímků, které je možné na nabitý akumulátor pořídit. Když dojde energie ve více přístrojích najednou, byl s Venture 35 problém. Kapacita totiž stačí na nabití mobilního telefonu a sportovních hodinek. Sice ještě trocha energie zbude, ale na nabití dalšího telefonu to už nestačí. 

Naproti tomu Goal Zero Venture 75 má dvojnásobnou kapacitu. Během třídenního treku pralesem jsem  dobil nejen mobilní telefon, hodinky, ale i akumulátor do foťáku a zbylo ještě dost energie na další dvě dobití mobilního telefonu. Jsem nadšený, jak to bezvadně funguje. Za předpokladu, že mám s sebou  dostatek kabelů, mohu  připojit až tři zařízení najednou (jedno přes USB-C a další dvě přes klasická USB). V pralesích severního Thajska jsem oceňoval hlavně vysokou kapacitu, se kterou ale nemají problém pracovníci letištní ochrany, rychlost a přesnost nabíjení a také odolnost proti nárazu, prachu i vodě. Powerbance totiž nevadí, když na ni prší nebo dokonce, když ji při své nešikovnosti hodím do kaluže nebo poleju čajem. A, že takové věci opravdu umím ☹.

Goal Zero má ve své nabídce ještě větší a kapacitnější powerbanky, ale pro mé účely tato bohatě postačuje a rozhodně ji mohu doporučit. Je jen trochu těžší, ale při váze fotoaparátu, objektivů, malého stativu a několika filtrů se těch pár gramů navíc v batohu ztratí.

 

Informace uvedené na stránkách Safe The Day

Výkonnější a odolnější. Nová powerbanka připravena i na ta nejdivočejším dobrodružství. Kapacita 19200 mAh Vám díky IP67 bude k dispozici prakticky v jakémkoli prostředí. Je odolná proti potopení do vody, pogumované tělo vydrží pády a nárazy. Přes USB-C kabel dobijete Venture 75 plně za cca dvě hodiny, ze solárního panelu Goal Zero Nomad 50 za 6 hodin. K dispozici jsou 2 USB výstupy a jeden USB-C výstup. Je vybavena 50 lm světlem. Mějte dostatek energie pro drobnou elektroniku, ať už jste kdekoli.

Obsah balení: Venture 75, USB-C/ USB-C kabel 

 

PARAMETRY

Rozměry: 15.6 x 9.6 x 2.9 cm

Hmotnost: 577 g

Kapacita: 71.04Wh , 3,7 V 19200mAh

Baterie: 

Li-ion NMC
typ: 18650

Svítilna:  vestavěná svítilna 50 lm

Certifikát odolnosti: IP67

Vstup: USB-C port: 5-20V, až 3A (60W max), regulováno

Výstup:

USB-A port: 5V, až 3A (15W max), regulováno
USB-C port: 5-20V, až 3A (60W max), regulováno

Řetězení: Ne

 

DVA ZPŮSOBY NABÍJENÍ VENTURE 75

1) Způsob
Venture 75 lze dobít ze zdroje napájení USB-C za pouhých 1,5 hodiny.

2) Způsob
Nabijte Venture 75 ze slunce připojením kompatibilního solárního panelu přibližně za 7 hodin. Doporučujeme Nomad 50 nebo Nomad 20.

Doba nabíjení:

USB-C PD (60W): 1,5 hodiny
zásuvka 45W, USB-C: 2 hodiny
USB-A (2.4A): 6 hodiny
Nomad 10: 11-22 hodiny
Nomad 20: 7-14 hodiny
Nomad 50: 7 hodiny

CO MŮŽETE S VENTURE 75 NABÍJET?


Venture 75 je skvělý pro všechna vaše zařízení napájená přes USB.

Smartphone: 5 nabití
POV kamera: 14 nabití
Čelovka: 14 nabití
Tablet: 2 nabití
Notebooky USB-C: až 1 nabití