Goal Zero – Nomad 10 a Venture 35 – první seznámení a dojmy

Dlouhou dobu jsem byl velmi skeptický k outdoorovým solárním panelům a nabíječkám. Jednoduše mi přišlo, že to nemůže fungovat a nutilo mě to hledat  „tradiční a osvědčené“ zdroje energie. Navíc e se mi na batohu nechtělo nosit solární panel a kamsi do horního víka vést kabel k powerbance. Ale, jak praví klasik: jen blbec nemění názory a vyhýbá se novým zkušenostem a tak když jsem dostal možnost vyzkoušet solární panel Goal Zero Nomad 10 a powerbanku Venture 35, neváhal jsem. 

Solární panel jsem dostal k testování přímo od českého zastoupení Goal Zero a obchodu Save The Day

Balík v hektickém čase – aneb hektická klasika těsně před odjezdem

V den odjezdu na první vodáckou akci tohoto roku přišel balík a v něm dvě krabičky – jedna se solárním panelem a druhá s powerbankou. Po prvním vyjmutí z obalu hlavně powerbanka působí nerozbitným a vodotěsným dojmem. Panel se skládá jako knížka a působí robustně a odolně. Na zadní straně má opěrku, která umožňuje stabilní postavení rozloženého panelu. Jen kabel zdá se mi trochu kratší a přemýšlím nad tím, jak panel pověsím na batoh a kabel povedu do víka k powerbance. Ale na jedné straně končí kabel USB konektorem a na USB C konektorem a tak není problém ho nahradit kterýmkoliv jiným běžně používaným kabelem. Vše balím do tašky a těším se, až na vodě vyzkouším.

 

Překvapení v přímém přenosu

Jak už to bývá, na všech akcích, které organizuji, nestíhám. Takže k prvnímu rozbalení se dostávám až těsně západem slunce, kdy slunce sice trochu svítí, al intenzita sluečního svitu je už malá. Solární panel tak, aby byl nasměrovaný na zapadající slunce a připojuji nabíječku. Přiznám, že sem nevěřil, že se nabíječka ačně nabíjet. Začala a o to větší bylo moje překvapení, když nabíjení pokračovalo i po západu slunce.

Powerbanka se sice nestihla úplně nabít, ale na nabití telefonu a hodinek to úplně stačilo. Přiznám se, jsem nadšený a těším se, až vše vyzkouším v „ostrém“ provozu a v divočině litevských národních parků. Tam už budu nabíjet baterky do foťáku, mobil, kamerku … a možná i baterky do dronu. Podobně vyzkouším celou sestavu i při treku do základního tábora  pod Mt. Everestem v říjnu. Power banku si beru i na kolo do Černé Hory, jinak budu mít po celou k dispozici připojení do sítě.

Závěrem

Testování a seznamování bylo sice krátké, přesto přineslo přesvědčení a radost, že to rád zkusí znovu v podmínkách, kdy nebudu mít k dispozici jiný zdroj energie nebo se mě za něj nebude chtít platit. A co víc, těším se na to. Powerbanky nebo solární panely od Golal Zero mohu  směle doporučit. 

 

Popis na stránkách Goal Zero

Solární panel Nomad 10

Solární panel Nomad 10 je lehký a přenosný solární panel určený především pro dobíjení drobné elektroniky na cestách, výpravách, expedicích a všude tam, kde je obtížný přístup ke zdroji elektřiny. Panel lze připevnit na batoh a dobíjet powerbanku za chůze. Optimální je ale nastavit panely kolmo ke slunci pomocí polohovatelného stojánku. Monokrystalický panel zvládne nabíjet elektroniku přímo ze slunce. Doporučujeme ale nabíjet nejprve powerbanku Goal Zero (není součástí balení) a následně až elektroniku z powerbanky. Solární panel Nomad 10 je vybaven úchytem na powerbanky řady Flip, ale funguje i na další powerbanky s USB. Je vybaven technologií autorestart, která obnoví nabíjení v případě odpojení kvůli nedostatečnému slunečnímu svitu. Panel je vysoce odolný proti vodě, sněhu i mechanickému poškození.

 

Rozměry:

  • složený: 24.1 x 18.4 x 3.2 cm
  • rozložený :24.1 x 36.8 x 1.9 cm

Hmotnost: 0.51 kg

Výkon: 6-7 V / 10 W

Typ panelu: Monokrystal

Výstupy: USB port: 5 V, až 1,5 A (7,5 W max)

DOBA NABÍJENÍ: Venture 35: 6-12 h

Power banka Venture 35 

Nová PowerBank Venture 35 je připravena i na ta nejdivočejším dobrodružství. Kapacita 9600 mAh Vám díky IP67 bude k dispozici prakticky v jakémkoli prostředí; nevadí ani když spadne do vody. Přes USB-C kabel dobijete POWERBANK plně za pouhé dvě hodiny. K dispozici jsou 2 USB výstupy a jeden USB-C výstup. Je vybavena 50 lm světlem.

Dostatek energie pro drobnou elektroniku, ať už jste kdekoli.

Rozměry: 11.2 x 6.8 x 2.8 cm

Hmotnost: 286.9 g

Kapacita: 35.52Wh (3.7V, 9600mAh)

Baterie: Li-ion NMC, typ: 18650

Svítilna: vestavěná svítilna 50 lm

Certifikát odolnosti: IP67

Vstup: USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno

Výstup: USB-A port: 5V, až 3A (15W max), regulováno, USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno

Doba nabíjení: USB-C (18W): 3 hodiny, USB-A (2.4A): 4 hodiny