Goal Zero - Nomad 10 a Venture 35 v severním Thajsku

Po více než úspěšném testování mé oblíbené sady solárního panelu Nomad 10 a powerbanky Venture 35 od Goal Zero a obchodu Save The Day na cestě do Everest BC, jsem se vypravil na další pracovní cestu do Thajska s cílem projít nádherné hory na sever od Chiang Mai a navštívit několik domorodých etnik.

Energie je pro mne důležitá, ale tentokrát jsem neměl příliš velká očekávání. Nabíjím mobilní telefon, sportovní hodinky Garmin, čelovku Petzl a občas i bateriové bloky do foťáku Canon R. V Nepálu bylo slunce dost a vše fungovalo skvěle. O to víc jsem byl zvědavý, jak si solární panel poradí s přítmím a stínem bujné tropické vegetace.

V Nepálu jsem si solární panel ráno připnul na batoh a večer byla powerbanka plná. V pralesích severního Thajska to zase až tak velká hitparáda nebyla. Nabití powerbanky zabralo více než dva dny. Není divu. Bylo hodně pod mrakem, což pro chůzi v tropických teplotách a vlhkosti bylo báječné a příjemné. Pro nabíjení techniky však tato situace přestavovala značnou komplikaci. Na druhou musím však říci, že jsem měl energie dostatek. Powerbanka vystačila na dvě nabití mobilního telefonu a jedno nabití hodinek. Ani jedno z těchto zařízení obvykle nenabíjím každý den. Navíc mobilní telefon nepoužívám na fotografování, ale pouze a jen pouze natáčení videí. Takže jsem si ze zásobou energie bez problémů vystačil.

Závěr

Pro mé potřeby, kdy jsme mimo civilizaci byli relativně krátkou dobu, sestava powerbanky Venture 35 a solárního panelu Nomad 10 postačovala. Skvělá je odolnost celé sestavy. Solárnímu panelu ani powerbance nevadí vlhkost a občas i drsnější zacházení. Musím ale objektivně přiznat, že kdybychom v divočině trávili více času, nebo bych nabíjel více techniky, měl bych nejspíš problém a chtělo by to powerbanku s vyšší kapacitou. Ale pozor – Thajci na letištích powerbanky kontrolují a není povoleno na přelet mít powerbanku s kapacitou větší 100 Wh (tj. 27027 mAh). Obvykle se toleruje překročení jedné z hodnot. To, že v Thajsku na letišti vytahuji z batohu při bezpečnostní kontrole powerbanku, jsem si už zvykl, ale letos v listopadu se mi stalo, že kontrolovali i kapacitu bateriových bloků do foťáku. Jinými slovy, speciálně v Thajsku doporučuji obezřetnost a předem se seznámit z pravidly a předpisy.

 

Popis na stránkách Goal Zero

Nomad 10 je lehký a přenosný solární panel určený především pro dobíjení drobné elektroniky na cestách, výpravách, expedicích a všude tam, kde je obtížný přístup ke zdroji elektřiny. Panel lze připevnit na batoh a dobíjet powerbanku za chůze. Optimální je ale nastavit panely kolmo ke slunci pomocí polohovatelného stojánku. Monokrystalický panel zvládne nabíjet elektroniku přímo ze slunce. Doporučujeme ale nabíjet nejprve powerbanku Goal Zero (není součástí balení) a následně až elektroniku z powerbanky. Solární panel Nomad 10 je vybaven úchytem na powerbanky řady Flip, ale funguje i na další powerbanky s USB. Je vybaven technologií autorestart, která obnoví nabíjení v případě odpojení kvůli nedostatečnému slunečnímu svitu. Panel je vysoce odolný proti vodě, sněhu i mechanickému poškození.

 

Rozměry:

složený: 24.1 x 18.4 x 3.2 cm
rozložený :24.1 x 36.8 x 1.9 cm

Hmotnost

0.51 kg

Výkon

6-7 V / 10 W

Typ panelu

Monokrystal

Výstupy

USB port: 5 V, až 1,5 A (7,5 W max)

DOBA NABÍJENÍ

Venture 35

6-12 h

Venture 35 - nová PowerBank připravena i na ta nejdivočejším dobrodružství. Kapacita 9600 mAh Vám díky IP67 bude k dispozici prakticky v jakémkoli prostředí; nevadí ani když spadne do vody. Přes USB-C kabel dobijete POWERBANK plně za pouhé dvě hodiny. K dispozici jsou 2 USB výstupy a jeden USB-C výstup. Je vybavena 50 lm světlem.

Dostatek energie pro drobnou elektroniku, ať už jste kdekoli.

Rozměry

11.2 x 6.8 x 2.8 cm

Hmotnost

286.9 g

Kapacita

35.52Wh (3.7V, 9600mAh)

Baterie

Li-ion NMC
typ: 18650

Svítilna

vestavěná svítilna 50 lm

Certifikát odolnosti

IP67

Vstup

USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno

Výstup

USB-A port: 5V, až 3A (15W max), regulováno
USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno

Řetězení

Ne

Doba nabíjení

USB-C (18W): 3 hodiny
USB-A (2.4A): 4 hodiny
Nomad 5: 12-24 hodiny
Nomad 10: 6-12 hodiny
Nomad 20: 4-8 hodiny