Goal Zero – Nomad 10 a Venture 35 - na cestě pod Mont Everest
V srpnu jsem si z Černé Hory přivezl nechtěný dáreček ve formě nákazy covidem a nemohl jsem odjet na dlouho připravované vodácké putování do litevské divočiny. Ostrý test solárního panelu Nomad 10 a Venture 35 od Goal Zero tak nechtěně proběhl až o pár týdnů později v Nepálu na treku do Everest BC a při výstupu na Kala Pathar (5650 m).
V Nepálu jsem byl už po druhé, ale trek pod Mt. Everest a další horské velikány byl jeden velký splněný sen. Už v přípravě jsem řešil technické drobnosti a problém, jak udržet mou techniku náročnou na energii plně funkční a přivést fotografie a videa použitelná při přednáškách a do článků v různých outdoorových mediích. Naštěstí už jsem nemusel přemýšlet nad tím, jestli mám vybavení doma nebo ne. Balík od Save The Day přišel už na jaře tohoto roku. Spíš jsem intenzivně koumal nad celkovou váhou svého batohu. Solární panel má ale necelých půl kilogramu a powerbanka necelých 300 g. V Káthmándú nebo v Ramechapu, odkud nově lítají letadla do Lukly, není problém s dobíjením telefonu, sportovních hodinek nebo baterek do fullframové bezzrcadlovky. Jinak je tomu na treku. Ne, že by dobíjení techniky nebylo možné, ale za přístup k elektřině se obvykle platí a zajistit dostatek energie pro více než jedno zařízení není úplně snadné.
Musím říci, že ze solárního panelu Nomad 10 a Venture 35 od Goal Zero jsem byl nadšený. Je pravda, že jsem měli štěstí na počasí a že na treku stále svítilo sluníčko a tak nebyl problém během cesty zavěsit solární panel na batoh a později odpoledne mít powerbanku plnou a v případě potřeby nabít mobil a jednou nebo dvakrát za týden i sportovní hodinky Garmin. Na pověšení na poutka na víku batohu jsem si koupil malé a dostatečně pevné karabinky a oky solárního panelu provázal lavinovou šňůru. Dvě karabinky úplně stačily. Je ale pravda, že občas se mi stalo, že mi při vyhazování batohu na záda skončil solární panel na hlavě. Případné uchycení solárního panelu ve spodní nebo střední části batohu by možná bylo na místě. Do plného nabití powerbanky stačilo jít 6-7 hodin a toho s mými zastávkami na fotografování nebylo problém dosáhnout. V Himalájí není za hezkého počasí kam spěchat.
Co se mi nedařilo? Nedařilo se mi nabíjet mobil připojený přímo k solárnímu panelu. Zdá se mi, že je efektivnější nabíjet mobil přes připojenou powerbanku nebo počkat a techniku nabíjet z powerbanky na noc v lodge. Nezkoušel jsme nabíjet z powerbanky akumulátory do bez zrcadlovky Canon EOS R, jejichž kapacita dosahuje téměř poloviny kapacity powerbanky. Ale vzhledem k tomu, že na cesty vozím obvykle více než 4 akumulátory, u nichž na jeden pořídím obvykle 700-800 snímků (často i více), tento problém zdál se mi nicotným a věděl jsem, že 3 týdny jednoduše vydržím.
Ocenil bych vyšší kapacitu powerbanky. Najedou jsme večer nabil mobilní telefon a hodinky Garmin. Víc toho powerbanka nezvládla. Je pravda, že na lodge bylo v noci zima a pokud jsme si zapomněli láhev s vodou mimo spacák, voda zamrzla. Ale přesto, pokud bych dokázal nabít mobilní telefon třeba 2x, bylo by to báječné. Hodinky si tolik energie nevezmou. Nabíjení akumulátorů do foťáku je trochu jiný příběh. Tam kapacita powerbanky musí být výrazně vyšší a nejspíš by nestačil den treku do plného nabití powerbanky.
Závěr
Sestavu solárního panelu Nomad 10 a powerbanky Venture 35 od Goal Zero, které jsou v nabídce obchodu Save The Day mohu do vysokých hor s klidným srdcem doporučit. Je pravda, že powerbanka má nižší kapacitu (9600 mAh), ale na nabití mobilního telefonu a sportovních hodinek Garmin to stačí. Za týden odjíždím do Thajska s cílem strávit tři dny v pralese v horách severního Thajska a už teď vím, že si toto vybavení vezmu s sebou. Proč? Je to jednoduché. Moje technika spotřebuje spoustu energie vzhledem potřebě publikovat nafocené snímky, udržet techniku v provozuschopném stavu, jsou solární panely a powerbanky od Goal Zero pro mne tou nejlepší volbou. Jak to fungovalo v pralesích severního Thajska napíšu v dalším příspěvku v první polovině prosince.
Popis na stránkách Goal Zero
Nomad 10 je lehký a přenosný solární panel určený především pro dobíjení drobné elektroniky na cestách, výpravách, expedicích a všude tam, kde je obtížný přístup ke zdroji elektřiny. Panel lze připevnit na batoh a dobíjet powerbanku za chůze. Optimální je ale nastavit panely kolmo ke slunci pomocí polohovatelného stojánku. Monokrystalický panel zvládne nabíjet elektroniku přímo ze slunce. Doporučujeme ale nabíjet nejprve powerbanku Goal Zero (není součástí balení) a následně až elektroniku z powerbanky. Solární panel Nomad 10 je vybaven úchytem na powerbanky řady Flip, ale funguje i na další powerbanky s USB. Je vybaven technologií autorestart, která obnoví nabíjení v případě odpojení kvůli nedostatečnému slunečnímu svitu. Panel je vysoce odolný proti vodě, sněhu i mechanickému poškození.
Rozměry:
složený: 24.1 x 18.4 x 3.2 cm
rozložený :24.1 x 36.8 x 1.9 cm
Hmotnost
0.51 kg
Výkon
6-7 V / 10 W
Typ panelu
Monokrystal
Výstupy
USB port: 5 V, až 1,5 A (7,5 W max)
DOBA NABÍJENÍ
Venture 35
6-12 h
Venture 35 - nová PowerBank připravena i na ta nejdivočejším dobrodružství. Kapacita 9600 mAh Vám díky IP67 bude k dispozici prakticky v jakémkoli prostředí; nevadí ani když spadne do vody. Přes USB-C kabel dobijete POWERBANK plně za pouhé dvě hodiny. K dispozici jsou 2 USB výstupy a jeden USB-C výstup. Je vybavena 50 lm světlem.
Dostatek energie pro drobnou elektroniku, ať už jste kdekoli.
Rozměry
11.2 x 6.8 x 2.8 cm
Hmotnost
286.9 g
Kapacita
35.52Wh (3.7V, 9600mAh)
Baterie
Li-ion NMC
typ: 18650
Svítilna
vestavěná svítilna 50 lm
Certifikát odolnosti
IP67
Vstup
USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno
Výstup
USB-A port: 5V, až 3A (15W max), regulováno
USB-C port: 5-12V, až 3A (18W max), regulováno
Řetězení
Ne
Doba nabíjení
USB-C (18W): 3 hodiny
USB-A (2.4A): 4 hodiny
Nomad 5: 12-24 hodiny
Nomad 10: 6-12 hodiny
Nomad 20: 4-8 hodiny