Turecko

Turecké hory: Kačkar a Ararat

Turecko je zemí s bohatou a pohnutou historií plnou příchodů a odchodů stěhujících se národů, válečných konfliktů a dobyvačných výprav. Země je tak právem považována za křižovatku kultur nebo také bránu do Asie, či muslimského světa. Divoká a nespoutaná krása hor na východě, stejně jako původní obyvatelé se svébytnou kulturou a zvyky předávanými z generace na generaci již několik set let, unikátní turecký Rize čaj nebo třeba velmi milí a pohostinní Kurdové, to jsou velká lákadla východu země na pomezí Turecka, Gruzie, Arménie, Iránu a Iráku. 

Vydejte se s námi na unikátní expediční cestu, během které uskutečníme přechod téměř čtyřtisícového pohoří Kačkar, v rámci něhož se pokusíme i o výstup na nejvyšší vrchol pohoří Kačkar Daği (3937 m). V druhé části programu se zanoříme do hloubi legendami opředeného Kurdistánu a s místním průvodcem se pokusíme o výstup na nejvyšší vrchol Turecka Ararat (5137 m). Za hezkého počasí se nám z vrcholu otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory Kurdistánu. V první části našeho putování potkáme jen velmi málo zahraničních turistů, a pokud budeme mít štěstí, společnost nám budou dělat jen usměvaví a pohostinní pastevci. Závěr naší expediční cesty strávíme v historickém centru Istanbulu, věčném městě na Bosporu. 

Jedná se o expedici maximálně pro 15 cestovatelů. Součástí programu bude středně náročný čtyř až pětidenní přechod v pohoří Kačkar. Nadmořskou výšku budeme nabírat postupně, přesto je třeba se připravit na chůzi se zátěží v nadmořských výškách 2000-3900 m. Vrcholem programu pak bude pokus o výstup na více než 5000 m vysoký Ararat. Cestou přes hory budeme odkázáni jen sami na sebe a vše, co budeme potřebovat, si poneseme na svých zádech. Délka denních tras je 6-8 hodin s převýšením 600-1000 m. Program mimo hory Kačkaru a Araratu již nebude tak fyzicky náročný, zato se budeme potýkat s vysokými teplotami na vysoko položených pláních východního Turecka. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme výhradně místní dopravu. V horách spíme ve vlastních stanech většinou ve volné přírodě. Ve městech využijeme služeb turistických kempů a levných hotýlků.

1. den: Let přes Istanbul do Trabzonu. 

2. den: Místní dopravou, tzv. dolmuši, přesun přes Ayder do horské vesnice Yukari Kavron (2475 m) a zahájení přechodu pohoří Kačkar, nocleh u jezera Derebasi Gölu (3050 m). (5-6 hod, ↑ 600 m) 

3. den: Přechod přes vysoko položené sedlo Kavron Gecidi (3270 m) k jezeru Deniz Gölu (3230 m). (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓ 600 m) 

4. den: Výstup nalehko na nejvyšší vrchol kačkarských hor Kačkar Daği (3937 m), úchvatný kruhový rozhled na nebetyčné hory pod námi. (6-7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m) 

5. den: Sestup přes horskou vesnice Davali Yalasi do osady Sirakonaklar (5-6 hod, ↑ 200 m, ↓ 900 m). Přesun místní dopravou do městečka Yusufeli. 

6. den: Přejezd klimatizovanými dálkovými autobusy nebo předem domluveným dolmušem přes Erzerum do Dogubayazzit. Přesun místní dopravou do vesnice Çevirme Köy, výchozího místa pro výstup na Ararat. 

7. den: Výstup z kurdské vesničky Cervirme Köy do základního tábora Yeşil camp (3200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m) 

8. den: Podle aktuálních podmínek výstup buď do výškového tábora č. 2 (4200 m). (3-4 hod, ↑ 1000 m) 

9. den: Výstup na vrchol bájného biblického Araratu (5137 m). V ranním slunci se nám otevře neopakovatelný pohled na pláně a hory stále neklidného Kurdistánu. (6-7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 2000 m) 

10. den: Dokončení sestupu do Cervirme Köy (3-4 hod, ↓ 1000 m) a při dostatku času alternativně prohlídka ruin pohádkového kurdského paláce Ishak Pasha, případně návštěva horských pramenů, zříceniny hradu Uratu, sopečného kráteru Memrut Dagi nad jezerem Van nebo návštěva ohromného meteorického kráteru u íránských hranic. 

11. den: Přesun přes Dogubayazzit do města Van, správního střediska Kurdistánu, v blízkosti ohromného slaného jezera Van. 

12. den: Let do Istanbulu, věčného města na Bosporu. Prohlídka historického centra s hlavními památkami (Modrá mešita, Hagia Sofia, palác Topkapi a další), nákup suvenýrů na Velkém bazaru. 

13. den: Návrat do ČR.

 

 

Více informací a přihlášku najdete na stránkách CK Alpina.