Maroko

 

Maroko - Vysoký Atlas

Maroko je pozoruhodná země plná barev, vůní i zvuků prosycených všudypřítomnou tradiční kulturou a zvyky, které zatím nepodlehly změnám moderního světa. Nic z toho nelze zprostředkovat žádným médiem, vše je potřeba vidět a zažít. Vydejte se s námi na unikátní expediční cestu, během níž uskutečníme přechod části Vysokého Atlasu a vedle návštěvy historických měst Marrákes a Fes také shlédneme na svět ze hřbetu velblouda v písečných dunách Erg Ghebbi. 

Při horském putování Vysokým Atlasem, zakončeném pokusem o výstup na nejvyšší vrchol Maroka Djebel Toubkal (4167 m), nám budou dělat společnost berberští pastevci, jejichž příbytky se krčí pod strmými skalními srázy a suťovými poli. Z historického města Marrákes se místní dopravou přesuneme do pouště na písečné duny Erg Chebbi, pokusíme se nahlédnout do tajů života divokých Berberů a společně s nimi se vypravíme na hřbetě velbloudů do nehostinné a zároveň nečekaně barevné saharské pouště. Prastará Medina města Fes, středověké historické centrum obehnané hradbami a plné křivolakých uzounkých uliček s tradičními obchůdky, na nás dýchne stále živou slávou zašlých časů. 

Jedná se o expedici maximálně pro 15 cestovatelů. Součástí programu bude středně náročný šestidenní přechod v horách Vysokého Atlasu. Denně půjdeme většinou 6-8 hodin, nadmořskou výšku budeme nabírat postupně, přesto je třeba se připravit na chůzi se zátěží v nadmořských výškách 2000-3700 m. Program mimo hory Vysokého Atlasu již nebude tak fyzicky náročný, zato se budeme potýkat s vysokými teplotami v saharské pustině. K přesunu mezi jednotlivými destinacemi využijeme výhradně místní dopravu. V horách spíme ve vlastních stanech většinou ve volné přírodě a u zdrojů pitné vody, ve městech využijeme služeb turistických kempů a levných hotýlků.
 

1. den: Let do Marrákeše. 

2. den: Prohlídka Marrákeše, pravá a nefalšovaná atmosféra a směsice marocké kultury, zvyků a historie. 

3. den: Místní dopravou do lyžařského střediska Oukaïmeden, nástup na šestidenní přechod Vysokého Atlasu. Nocleh poblíž vesnice Tachddirt. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 650 m) 

4. den: Stoupání přes vysoko položené sedlo Tizi n'Likemt (3555 m). Táboření za vesnicí Azib Likemt. (8 hod, ↑ 1300 m, ↓ 1000 m) 

5. den: Přechod přes sedlo Tizi n'Tarharate (3456 m) a sestup do osady poblíž Sidi Chammharouch (2350 m). Občerstvení a doplnění základních potravin (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 1200 m). Alternativně při dobré fyzické kondici náročná a dlouhá túra přes vesnici Azib Tifni a vysoko položené sedlo Tizi n'Terhaline (3247 m), sestup do kempu ve vesnici Amsouzart, občerstvení a doplnění základních potravin (8-10 hod, ↑ 900 m, ↓ 1800 m). 

6. den: Výstup k chatě Ref. Nelter (3207 m) (3-4 hod, ↑ 850 m). Odpočinkové odpoledne nebo výlet v blízkosti chaty. V případě volby náročné alternativní varianty 5. den dlouhý výstup kolem malebného jezera Lac d'Ifni přes sedlo Tizi n'Ouanoums (3664 m) a sestup k chatě Toubkal Refuges (8-10 hod, ↑ 1900 m, ↓ 500 m). 

7. den: Výstup na nejvyšší vrchol nejen Maroka, ale i celé severní Afriky Djebel Toubkal (4167 m), sestup k chatě Toubkal Refuges. Z ptačí perspektivy rozhled na mohutné horstvo Atlasu, domov divokých a nespoutaných Berberů. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m) 

8. den: Sestup do osady Imlil, přesun místní dopravou do královského města Marrákeše, neopakovatelná atmosféra historického centra se spletí úzkých uliček s tradičními obchůdky, tržišti a paláci. (4 hod, ↓ 1500 m) 

9. den: Celodenní přesun místní dopravou přes hory Vysokého Atlasu do Tinenhiru, města poblíž do krajiny hluboce zaříznuté a v průvodcích opěvované soutěsky Todra. 

10. den: Přesun do pouštního městečka Merzouga a zahájení výletu na velbloudech v písečných dunách Er Chebi. Nocleh v berberském stanu nebo podle podmínek pod širákem, tradiční večeře a snad i bubny Berberů. 

11. den: Návrat do městečka Merzouga a transport do královského města Fes. 

12. den: Prohlídka královského města Fes, nákupy suvenýrů. 

13. den: Dle odletu: V případě dostatku času alternativní výlet v okolí, pravděpodobně oblast kolem města Taza. 

14. den: Přesun na letiště a odlet domů.
 

Více informací a přihlášku najdete na stránkách CK Alpina.