Gruzie

Vydejte se s námi na expedici na Kavkaz do Gruzie - kdysi součásti Sovětského svazu, nyní samostatné země. Žije zde hrdý kavkazský národ, jenž se může chlubit nejen výjimečným historickým dědictvím, ale hlavně překrásnou přírodou, zatím nedotčenou turistickým ruchem. Prožijte nezapomenutelné dobrodružství při putování příhraniční oblastí - údolím Tusheti, jež je známé svými kamennými věžemi. Při skoro dvoutýdenním putování v horách navštívíme staré horské vesnice, kde žije už jen pár pastevců. Překročíme více než 3500 m vysoké sedlo a zastavíme se v opevněné vesnici Šatili, pár kilometrů vzdálené od hranice s Čečenskem, jejíž historie sahá až do 8. století. Cestu zakončíme ve vesnici Stepancminda (dříve Kazbegi), nad níž se tyčí nádherný masiv horyKazbeg (5033 m), na kterou se za příznivých podmínek pokusíme vystoupit.

Jedná se o expedici pro max. 12 cestovatelů. Součástí programu bude náročný desetidenní přechod v pohoří Kavkaz. Budeme se pohybovat přes sedla do nadmořské výšky 3600 m, které nám budou vhodnou aklimatizací před výstupem na Kazbeg. Cestovat budeme místní dopravou i najatými terénními vozy, které nás dopraví do oblasti, kde je cesta průjezdná pouze v letních měsících. V horách budeme spát ve vlastních stanech u zdrojů čisté vody. V Tbilisi a ve vesnicích v horách na konci putování využijeme pohostinnost místních a ubytujeme se v soukromí.

  • 1. den: Přílet do Tbilisi - nákup potravin, prohlídka města, večírek a nocleh v hostelu.
  • 2. den: Přesun autobusem z Tbilisi do Telavi, dále terénními auty přes sedlo Abano(2920 m) do horské vesnice Omalo.
  • 3.-7. den: Několikadenní putování z Omala nádherným údolím Tusheti přes osamělé horské vesničky Dartlo, Češo, Girevi a sedlo Atsunta (3600 m) do starobylé vesniceŠatili, možnost částečně doplnit zásoby potravin. Cestou budeme obdivovat opuštěné kamenné stavby, občas potkávat pastevce a nemine nás též brodění řek. (denně ↔ 15-20 km za 8-10 hod, celkově za 5 dní ↑ 2500 m, ↓ 2500 m)
  • 8. den: Odpočinkový a přesunový den. Z Šatili místním autem do horské vesničkyGhelisvake a nástup na druhou část treku. (6 hod, ↑ 600 m)
  • 9.-10. den: Přechod přes sedlo Chaukhis (3338 m) až do vesnice Džuta. Cesta nás povede mezi úchvatnými horskými masivy, vysokými přes 4000 m. (denně ↔ 15-20 kmza 8-10 hod, celkově za 2 dny ↑ 1300 m, ↓ 1400 m)
  • 11. den: Přejezd do městečka Stepantsminda (dříve Kazbegi), ležícího na staré vojenské silnici vedoucí přes Kavkaz. Odpočinek a ochutnávka místních specialit - šašlíků. Nocleh v hostelu.
  • 12.-15. den: Pokus o výstup na Kazbeg, 5033 m vysokou dominantu a třetí nejvyšší horu Gruzie. Výstup povede po ledovci a veškerou výbavu si zapůjčíme až na místě. Cestou zastávka u kostelíku Tsminda Sameba, jedné z nejnavštěvovanějších církevních památek v celé Gruzii (8-10 hod denně, výstupový den (12 hod), celkově za 4 dny ↑ 3000 m, ↓ 3000 m). Alternativně je možné vyrazit na dvoudenní treky v okolních údolích městečka Stepantsminda nebo si zapůjčit horská kola.
  • 16. den: Návrat mikrobusem, po cestě návštěva starobylé pevnosti Ananuri ze 13. století, krátká zastávka ve městě Mtskheta, večerní prohlídka historického centraTbilisi, nákup suvenýrů, závěrečný večírek a nocleh v hostelu.
  • 17. den: Rezervní den. V případě ušetřeného času výlet do města Gori - rodného města J. V. Stalina s prohlídkou muzea. Odlet zpět do ČR.