Mongolsko - země posledních kočovníků a velmi modrého nebe

Obrovské Mongolsko s rozlohou 20x větší než ČR a s jednou nejnižších hustot zalidnění na světě se rozprostírá od zpívajících písků a vysokých písečných dun pouště Gobi na jihu po svěží modřínovou tajgu na severu, od nedozírných stepí po vysoké zasněžené hory Mongolského Altaje. Krajina je neuvěřitelně různorodá s pestře barevnými erozními a bizarními skalními útvary, oblými travnatými kopci, blankytně modrými jezery či horkými prameny a vysokými horami.

I když se svět dynamicky mění, řada Mongolů stále ctí tradice a žijí svůj život kočovníků v sedle koně a péčí o svá stáda. Bydlí v tradičních stanech, které známe jako jurtu a místní jim říkají „ger“. Jurty jsou roztroušené v odlehlých zelených pasteveckých údolích, kde se na rozlehlých pláních pasou stáda koz, ovcí, krav, yaků a koní.  

Absolvujeme velkou cestu z Ulánbátaru na jih do čarokrásné Gobi s bizardními skalními útvary a písečnými dunami a pokračovat budeme přes střední Mongolsko údolím řeky Orchon kolem jezera Terchijn Tsagaan Nuur až na jeho sever k jezeru Chovsgol. Poznáme svébytné zvyky a obyčeje běžných pastevců, legendy a pohádky. Řeč bude i klášterech, víře a komunistických čistkách, stejně jako o oslavách svátku Naadam a soutěžích v zápase, jízdě na koni a lukostřelbě nebo třeba tradiční mongolské kuchyni.

Přednáškou vás provede cestovatel, průvodce, fotograf a publicista David Hainall. 

 


Foto © David Hainall 2024