Kurz cestovatelské fotografie na jižní Moravě

V termínu 24.-28.9.2021 se uskutečnil fotografický kurz zaměřený na cestovatelskou a dokumentárn fotografii pořádaný CK Alpina. Stejně jako na všech akcích CK Alpina se sešla skvělá parta a přáo nám i počasí.
 
Hlavní cíle kurzu: 
poznat svůj fotoaparát, objektivy a seznámit se s jejich základními funkcemi a technickými limity a snažit se je začít aktivně využívat seznámit se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a naučit se je používat aktivně používat základní nastavení fotoaparátu: programová automatika, kreativní režimy, priorita času, priorita clony, ISO atd. s ohledem na specifika fotografované scény fotografovat pohybující se i statické objekty a efektivně používat různé způsoby ostření (tzv. činnosti autofokusu), režimy měření expozice atd. správně používat nastavení vyvážení bílé (WB) a dosáhnout tak věrného barevného podání snímku základní kompoziční pravidla a jak vyfotit opravdu atraktivní snímek s příběhem a emocí základní pravidla a doporučení pro fotografování krajiny, portrétu, rychle se pohybujících objektů, krajinného detailu, makra, cestovatelského dokumentu atd. základy práce s fotografickým editorem Zoner Photo Studio
  • poznat svůj fotoaparát, objektivy a seznámit se s jejich základními funkcemi a technickými limity a snažit se je začít aktivně využívat 
  • seznámit se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a naučit se je používat 
  • aktivně používat základní nastavení fotoaparátu: programová automatika, kreativní režimy, priorita času, priorita clony, ISO atd. s ohledem na specifika fotografované scény 
  • fotografovat pohybující se i statické objekty a efektivně používat různé způsoby ostření (tzv. činnosti autofokusu), režimy měření expozice atd. správně 
  • používat nastavení vyvážení bílé (WB) a dosáhnout tak věrného barevného podání snímku 
  • naučit se základní kompoziční pravidla a jak vyfotit opravdu atraktivní snímek s příběhem a emocí ¨
  • naučit se základní pravidla a doporučení pro fotografování krajiny, portrétu, rychle se pohybujících objektů, krajinného detailu, makra, cestovatelského dokumentu atd. 
  • seznámit se se základy práce s fotografickým editorem Zoner Photo Studio
Program kurzu: 
 
1. den: Individuální příjezd na jižní Moravu do vinařské obce Velké Pavlovice mezi 14. - 15. hod., ubytování se v penzionu. Od cca 15.30 přednáška věnovaná fotografické technice, nastavení fotoaparátu a kompozici. Večeře a seznamovací večírek. 
2. den: Vycházka přes Dunajovické kopce a Lednice: Okruh z vinařských Dolních Dunajovic přes vinohrady na travnaté a terasovité vršky Růžová hora (282 m), Velká Slunečná (283 m), Liščí kopec s výhledy na Pálavu (3-4 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Odpoledne přejezd do Lednice - fotografování v tropickém skleníku a rozlehlém parku. Večer kurz základních úprav fotografií v Zoner Photo Studio a individuální konzultace k nafoceným snímkům. 
3. den: CHKO Pálava a Mikulov: Mezi vinicemi výstup na zříceninu Dívčí hrady se super výhledy a na nejvyšší vrchol Pavlovských vrchů Děvín (550 m). Po skalnatém okraji do Soutěsky a sestup do Klentnice (3-4 hod, ↑ 450 m, ↓ 250 m). Alternativně při dostatku času krátký výstup k Sirotčímu hrádku (+1 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Přejezd autobusem do Mikulova. Výstup na Svatý kopeček s fantastickými výhledy na město a na Pálavu (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Prohlídka Mikulova. Na ubytování večerní posezení ve vinném sklípku s degustací. 
4. den: Rozhledny a západ slunce: Linkovým busem do nedaleké vsi Vrbice s vinnými sklípky unikátně ve dvou úrovních nad sebou. Přes rozhlednu na Kobylím vrchu (334 m) do vinařské obce Bořetice s recesistickou vinařskou Republikou Kraví hora. Zpět jednu zastávku vlakem (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 200 m). Večer lehký výstup k rozhledně na Slunečné (225 m), výhled do kraje a fotografování západu slunce (1-2 hod, ↑ 50 m, ↓ 50 m). 
5. den: Dopoledne rozbor nafocených fotografií, burza nápadů, individuální konzultace a pokročilé úpravy a práce v Zoner Photo Studio X. Ukončení kurzu kolem 13 hod. Individuální odjezd.

Díky všem za báječný čas! 
 
Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek. 
Foto (c) David Hainall 2021