Krásy Černé Hory s CK Alpina (červen 2016)

Letní zájezdová sezóna se pomalu a jistě rozjíždí. V termínu od  10. 6. do 19. 6. 2016 jsem se vypravil do Černé Hory jako průvodce zájezdu CK Alpina s názvem Krásy Černé Hory. Tradičně se sešla skvělá parta lidí. Program byl hodně nabitý. Počasí sice nebylo úplně ideální, přesto jsme připravený program naplnili skoro bezezbytku. 
 
Cestou do Žabljaku jsem se zastavili na mostě přes řeku Taru, který se klene nad nejhlubším kaňonem Evropy. Udávaná hloubka kaňonu dlouhého bezmála 80 km  se pohybuje mezi 400 - 1300 m. Společně s NP Durmitor je kaňon Tary zapsán na seznam dědictví UNESCO. První den po příjezdu  jsme se
ještě  krátce prošli kolem Černého jezera a v konobě Luna ochutnali něco ze skvělé černohorské kuchyně. Další naše kroky vedly kolem Černé jezera k salaším Lokvice a ledové jeskyni Ledena Pečeňa. Při pohledu na sněhem pokryté svahy nejvyšších kopců centrálního Durmitoru jsme bohužel  museli opustit původní plán výstupu na Bobotov Kuk. Místo toho jsme následující den vyrazili opět kolem Černého jezera a přes Bosaču, nejvýše položenou celoročně osídlenou vesnici v pohoří Durmitor,na Crvenou Gredu. Tento vrchol má mezi ostatními kopci ojedinělý tvar a připomíná stolovou horu. Toulání v NP Durmitor jsme pak zakončili krátkou procházkou na vyhlídkový vrchol Čurovac, který poskytuje nebývalý výhled na kaňon řeky Tary. Při přejezdu do Kolašinu jsme se ještě zastavili v kláštěře v Horní Dobrilovině. 
 
Původně plánovaný přechod části hřebene pohoří BJelasica z lyžařského střediska Jezerine přes Eco Katun Vranjak, Zekovu Glavu až k Biogradskému jezeru, jsme museli zrušit kvůli špatnému počasí. Přesto jsme zvládli hodnotnou túru vedoucí z Jezerine přes Eco Katun Vranjak, Zekovu Glavu, na svahy Crne Glavy a zpět přes Eco Katun Vranjak a na Jezerine. Před závěrečným výstupem na Kom Vasojevički v pohoří Komovi jsme si naplánovali odpočinkový den u moře v historických městech Budvě a Kotoru se zatávkou u Skadarského jezera a na vyhlídce na ostrov Sveti Stefan. 
 
Závěrečný výstup na Kom Vasojevički v pohoří Komovi na černohorsko - albánském pomezí začal tradičně v sedle Trešněvik a vedl přes pláně Štavno na suťové a skalnaté svahy tohoto dominantního vrcholu. Celý výstup se nesl ve znamení krásné ho počasí, dvou kratičkých přeháněk a hlavně silného větru. Výhled z vrcholu byl excelentní a zcela výjimečně jsme přehlédli celý hřeben pohoří Prokletije. Před sobotním odjezdem jsme ještě stihli zajet do kláštera Morača.    
 
Záznam jednotlivých tras v google maps zobrazíte zde.  
    
Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek.  
 
¨

Foto © David Hainall 2016