Turecko: Kačkar a Ararat 2015

V termínu od 30. 6. do 12. 7. 2015 jsem se opět vrátil jako průvodce zájezdu CK Alpina do svého oblíbeného východního Turecka. Stejně jako v předchozí výpravě, i letos jsme přiletěli do Trabzonu a pronajakými domluši se hned po příletu přesunuli os horské osady Yukari Kavrun. Následoval přechod pohoří Kačkar, které bývá začátkem léta zelené a plné rozkvetlých kytek. Z Yukari Kavronu jsme šili kolem jezera Derebaši Gölu přes Kavrun Gecidi k jezerům Soganli Gölu a Deniz Gölu. Z hor jsme se vraceli přes tábořiště Dilberdűzű  do osady Ongunlar, kde na nás opět čekaly dolmuše, které nás odvezli do města Dogubayazit pod bájnou horu Ararat. 

Podmínky na Araratu byly letos obzvláště drsné. Foukal silný vítr a byla zima. I přesto byl pro mnohé výstup úspěšný.  Já skončil ve výšce 4900 m n.m. V rámci alternativního programu po sestupu z Araratu jsme navštívili plác Ishak Pasha, vodopády nedaleko města Muradia, kráter sopky Nemrut Dagi a v nepsolední řadě i ostrov Akdamar v jezeře Van se starým arménským kostelíčkem. 
 
Putování jsme zakončili ve městě Van na břehu vanského jezera a následným letem do Istanbulu - věčn ého města na Bosporu. 
 
Na podobných akcích se ětšinou schází bezvadná parta lidí a ani ta letošní nebyla výjimkou. Díky všem za příjemné toulání "divokým a nespoutaným" Kudristánem.
 
Na akci pět vznikl cestovní deník s podorbnějším popisem jednotlivých dnů. Přečíst si ho můžete zdeFotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek.
 
 
Foto (c) David Hainall 2015