Barma tajemná a zlatá

Barma je z hlediska fotografie a poznání původního způsobu života v jihovýchodní Asii naprosto dokonalou zemí. Chcete vidět obrovský zlatý viklan odporující zemské gravitaci, na něž dnes a denně lepí buddhisté další a další zlaté plíšky? Chcete zažít tisíce pagod zlatě se lesknoucí v zapadajícím slunci? Pojeďte s námi do Barmy! Díky dlouholeté diktatuře a uzavřenosti země pro turisty, je Barma stále jen velmi málo zkažená masovou turistikou. Nebude to však trvat dlouho a jistě se dříve nebo později zařadí po boj turisticky navštěvovaných destinací jihovýchodní Asie.

 

Při cestě do Barmy, nebo chcete-li Myanmaru, se na skok zastavíme v Bangkoku,  kde navštívíme čínskou čtvrť. Pak už se budeme věnovat nejen barmským  zajímavostem, pamětihodnostem, ale hlavně lidem a jejich zvykům, víře a způsobu života. A to vše zůstane zachováno v našich snímcích, které budou den ode dne dokonalejší.

K přepravě do Barmy a zpět využijeme pravidelných leteckých linek létajících přes thajský Bangkok. Čeká nás jeden vnitrostátní přelet. Všechny letenky a místní doprava v rámci programu jsou zahrnuty v ceně zájezdu. Ubytováni budeme v levných hotýlcích a stravovat se budeme v obchůdcích na ulici nebo v levných restauracích.

1 - 2. den PRAHA – BANGKOK

Přesun do thajského Bangkoku - první seznámení s tradičním asijskou kuchyní a atmosférou a výlet místní lodní tramvají do čínské čtvrti

3.- 4. den MANDALAY – MIGUN - AMARAPURA
Přesun do královského města MANDALAY: tržiště, návštěva pagody Kuthodaw Paya a spatření největší knihy světa. Spatříme i nafotíme západ slunce z vrcholu Mandalajské  hory. Pro zájemce lze uskutečnit návštěvu královského paláce (pro cizince vstup VELMI OMEZENÝ). Následuje návštěva archeologické lokality Mingun, kde se nachází  největší neprasklý zvon na světě. K němu se dostaneme plavbou po veletoku Irawadi. Nemineme výrobnu zlatých plíšků, které slouží ke zlacení pagod a soch Buddhů.  Budeme fotit západ slunce u nejdelšího teakového most na světě.

5. – 6. den BAGAN
Přesun do městečka NYAUNG U sloužícího coby ubytovací základna pro výlet do archeologického naleziště Bagan zařazeném na prestižním Seznamu kulturního dědictví UNESCO. Večer procházka po tržišti a ochutnávka místních specialit, další den celodenní výlet do místa s největší koncentrací pagod na světě. Na ploše  více než 40 km čtverečních jsou tisíce buddhistických svatostánků. Východy a západy slunce jsou tu úchvatné!

7 - 9. den jezero INLE
Přejezd k jezeru INLE se zastávkou v posvátných jeskyních Pindaya - série skalních dómů s krápníky, naplněná více než šesti tisíci sošek Buddhů, významné poutní místo buddhistů celého světa. Celodenní výlet na člunu po jezeře Inle - rybářské vesnice, dřevěné domky postavené na pilotech nad vodou, rybáři a unikátní kout Barmy – den volna na relax či individuální výlety.

10 - 12. den KINPUN, KYAIKTIO

Barmské poutní místo se známým pozlaceným "viklanem" na skále (Golden Rock) Vystoupáme po strmé stezce k templu nad městečkem Kinpun, k poutnímu Zlatému viklanu dorazíme na speciálně upravené korbě náklaďáku. Pánové, přilepíte si svůj zlatý plíšek  na viklan? Ženy mají bohužel přístup k tomuto světově unikátnímu místo značně omezen a zakončí svou pouť několik metrů od pozlaceného kamene.

13. den YANGON
Nesmíme minout zlatou pagodu Shwedagon a pagodu Botataung, která je plná zlatých a stříbrných Buddhů. Obrovská socha ležícího Buddhy nás čeká ve čtvrti Chauktatgyi. Poslední nákupy na Skots market a závěrečný mejdan s promítáním v nadmořské výšce kolem 14ti metrů :-).

14. den Praha

Poslední den zabere balení, poslední nákupy  a návrat do domů.

Istanbul - bezpečný Orient 

Již Marco Polo pěl chválu nad krásami a bohatstvím Zlatého rohu. Istanbul bývá po dlouhé generace označován jako město významných historických událostí a mezníků, město na křižovatce kultur. Bosporská úžina jej rozděluje na evropskou a asijskou část. Všudypřítomné zaoceánské lodě, které plují z Marmarského do Černého moře dávají tušit odvěký význam dopravních tras a obchodních stezek.

Vyjdete se s námi na pohodovou fotografickou výpravu do města tisíce minaretů, do města, kde se setkávaly konce obchodních stezek, a kde na trzích končilo  zboží přepravované po Hedvábné stezce. Istanbul pamatuje slavné a úspěšné období Osmanské říše i její pád. Zašlá sláva tohoto impéria je tu patrná na každém kroku.

Ubytováni budeme v pohodlném hotelu nedaleko centra města v zařízených dvou až čtyř lůžkových pokojích se snídaní. Na místě  využijeme služeb hromadné dopravy. Těšte se na skvělou místní kuchyni.

Předběžný program 

1. den: Podle letového řádu let do Istanbulu. Transport předem objednaným autem do hotelu, ubytování.

2. den:  Zahájení prohlídky a fotografování na nejvýznamnějších turisticky atraktivních místech - palác Topkapi, Yerebanská cisterna, večer Bosporský průliv a most Boğaziçi Köprüsü.

3. den: Legendami ověnčený Grand Bazar, Hagia Sophia a Modrá mešita. Svérázné staré město a Galatský most. Odpoledne nebo večer turistickým trajektem přes Bosporskou úžinu do Asie. Předvedeme Vám prima tržiště.

4. den: Zbude-li čas, omrkneme Galatskou věž a vychutnáme si poslední pravou tureckou kávu z džezvy. Transfer na letiště a podle aktuálního letového řádu návrat do ČR.

Kouzelná Šrí Lanka

Ne nadarmo se říká, že Šrí Lanka je "tak trochu jiná Indie". S indickým subkontinentem má ostrov společné náboženství, kulturu i kus historie, ale chybí mu ukřičenost indických velkoměst. Mnohem přiléhavější je ale označení "ostrov vůní a koření". Přesvěčte se sami. S námi! 

PŘEDBĚŽNÝ PROGRAM:

1. den: let z ČR na Šrí Lanku na letiště ve městě Negombo poblíž hlavního města Colombo.

2. den: sloni zblízka - přílet do Colombo/Negombo, přejezd do Habarany, cestou zastávka v Pinnewalle – první sloni na ostrově v proslulém sloním sirotčinci

3. den: monumenty dávnověku - Polonnaruwa (UNESCO), středověké město s komplexem zbytků královských paláců, dágoby. Návštěva dílny na výrobu masek.

4. den: Sigiriya - Lví skála (UNESCO) - královská pevnost na vrcholku skály s velkolepým výhledem do krajiny a freskami krásných žen starých 1500 let.

 5. den: makrofotografie, botanická fotografie aneb jak se fotí pepř - Dambulla (UNESCO) - návštěva buddhistického skalního chrámu za doprovodu všetečných opic. Přejezd do Kandy se zastávkou v zahradě kořeníMatala - hinduistický chrám.

6. den: Kandyjské tance - Kandy - poslední hlavní město Sinhálců na břehu stejnojmenného jezera a památka UNESCO. Chrám Dalada Maligawa ukrývající vzácnou relikvii - Buddhův zub. Botanická zahrada a večerní návštěva představení kandyjských tanců.

7. den: čaj - poznej, ochutnej, vyfoť! Přejezd přes Vysočinu pod posvátnou horu Adam´s Peak. Odpoledne odpočinek v městečku Dalhousie, procházka mezi čajovými keři, příprava na noční výstup na Adam´s Peak, 2243 m vysokou 4. nejvyšší horu Šrí Lanky.

8. den: Noční výstup po 6 000 schodech na Adam´s Peak na východ slunce. Návrat do Dalhousie v dopoledních hodinách. Návrat do Dalhousie v dopoledních hodinách. Přejezd vlakem malebnou kopcovitou krajinou oblastí čajových plantáží, rýžových polí do městečka Ella.

9. den: Malý a velký „Adam“ – výstup na Little Adam´s Peak. Přejezd do NP Uda Walawe se zastávkami u vodopádů Ravana Falls a u majestátních skalních plastik Buduruvagala.

10. den: NP Uda Walawe - úchvatné a organizované safari rájem zvířat. K viděnou budou nejen sloni, ale i buvolivarani a další velká zvířata. Přejezd podél pobřeží přes Dondra Head - nejjižnější cíp Srí Lanky s majákem do oblasti Mirissy.

11. den: Pláž, život ve městě, obchůdky a prodej ryb - plážový den v oblasti Mirissy. Relaxace na jedné z nejkrásnějších pláží na Šrí Lance. Život na mořském pobřeží.

12. den: Volný den na pláži s alternativní možností výjimečného velrybího safari.  výletu do záchranné stanice mořských želv, k památníku na ničivou tsunami a k dolům na měsíční kameny.

13. den:  Přejezd do oblasti Hikkaduwa Beach. Život na mořském pobřeží. Cestou zastávka v Galle s barokní holandskou pevností zapsanou na seznam památek UNESCO, koloniální architektura, maják, tržiště a přístav.

14. den: Ralax a odpočinek v oblasti Hikkaduwy - koupání, šnorchlování, možnost půjčení surfu.  Návštěva Blue Lagoon. Alternativně návštěva Blue Lagoon, želví farmy a dolů na těžbu měsíčních kamenů.

15. - 16. den: podle letového řádu přesun  Colombo na letiště v Negombo a odlet do ČR.