Albánie, Kosovo a Černá Hora 2017

Jsou místa, která si buď milujete a opakovaně se na ně vracíte, nebo je prostě nesnášíte a už bystě tam nikdy nejeli. Celý Balkán je takový a mě jednoduše přirostl srdci natolik, že tam v poslední době trávím opravdu hodně času.

V termínu od 16. 8. do 27. 8. 2017 jsem se jako průvodce a garant zájezdu vypravil na zájezd pořádaný CK Alpina s názvem Albánie – divoká a přátelská. Většinu programu jsme sice strávili v Albánii, ale začátek a konec akce probíhal v Černé Hoře a v Kosovu. Program jsme měli opravdu bohatý. Vše klapalo a nezaznamenali jsme žádné velké prostoje a zdržení. Díky bezvadné partě, která se na zájezdu sešla vše proběhlo v klidu a pohodě. 

 

Program zájezdu:

1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 16 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.

2. den: Příjezd do černohorského městečka Mojkovac. Povinná 9hodinová pauza autobusu. Túra v pohoří Bjelasica z Mojkovacu k planinarskému domu Džambas, nákupy, hospůdky (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večerní přejezd do Albánie do horské vesničky Boga (4 hod).

3. den: 3 dny v nejvyšším albánském pohoří Bjeshkët e Namuna (Prokletije): Přeprava místním náklaďákem do sedla Thores, odtud pěšky stezkou s majestátními výhledy na okolní kopce a do vesnice Theth, přespání 2 noci. (6 hod, ↑ 150 m, ↓ 1100 m)

4. den: Výlet do sedla Pejës, parádní rozhledy na okolní hory (9 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Alternativně k soutěsce Grunasi a vodopádu, prohlídka místního unikátního kamenného mlýna a věže kulla.

5. den: Výstup okolo soutěsky Kapreja do sedla Thores (9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 300 m) nebo alternativní procházky v údolí Theti, přejezd na náklaďáku do Bogë a ke Skadarskému jezeru.

6. den: Prohlídka Skhodry a hradu Rozafa a odpočinkový den u moře ve Velipolje, nákupy, koupání, kavárny.

7. den: Návštěva jednoho z nejzajímavějších historických albánských měst Krujë s majestátní citadelou, Skanderbergovem muzeem a trhem. Místní dopravou výlet do okolních hor k Bektašíjské svatyni.

8. den: Přejezd do přístavu Komani na břehu stejnojmenné rozsáhlé přehrady postavené na řece Drini. Plavba výletní lodí do kempu Blini Park v jedné z lagun, koupání, odpočinek s možností rybaření nebo procházek po okolí.

9. den: Návrat výletní lodí do Komani a plavba trajektem v úzce sevřeném skalním údolí do Fierzë. Přes Bajram Curri přejezd do Kosova, prohlídka pravoslavného kláštera Visoki Dečani (největší středověký kostel na Balkáně (UNESCO), jeden z nejdůležitějších srbských monastýrů, nyní chráněný vojáky KFOR), městečko Peč (Peja) s klášterním komplexem pečského patriarchátu.

10. den: Celodenní túra v kosovské části Prokletije s možností výstupu na nejvyšší vrchol Kosova Djeravica (2656 m) (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Přejezd do Černé Hory.

11. den: Dopolední túra v okolí Rožaje. Noční přejezd Srbska a Maďarska.

12. den: V dopoledních hodinách návrat přes Bratislavu do Brna.
 

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek.

Foto © David Hainall 2017