Albánie divoká a přátelská

V termínu 15. 8. – 26. 8. 2018 jsem se jako  průvodce a garant zájezdu CK Alpina vypravil opět do své oblíbené Albánie. Program jsme měli tradičně velmi nabitý a o překvapení a dobrodružství nebyla nouze.  Nevěříte? Podívejte se na galerii fotografií a videozáznam z akce.

 

1. den:

Předpokládaný odjezd z Brna kolem 16 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.

2. den:

Příjezd do černohorského městečka Mojkovac. Túra v pohoří Bjelasica z Mojkovacu k planinarskému domu Džambas, nákupy, hospůdky (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m). Večerní přejezd do Albánie do horské vesničky Boga (4 hod).

3. den:

3 dny v nejvyšším albánském pohoří Bjeshkët e Namuna: Přeprava místním náklaďákem do sedla Thores, odtud pěšky stezkou s majestátními výhledy na okolní kopce a do vesnice Theth, přespání 2 noci. (6 hod, ↑ 150 m, ↓ 1100 m).

4. den:

Výlet do sedla Pejës, parádní rozhledy na okolní hory (9 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m). Alternativně k soutěsce Grunasi a vodopádu, prohlídka místního unikátního kamenného mlýna a věže kulla.

5. den:

Výstup okolo soutěsky Kapreja do sedla Thores (9 hod, ↑ 1300 m, ↓ 300 m) nebo alternativní procházky v údolí Theti, přejezd na náklaďáku do Bogë a ke Skadarskému jezeru.

6. den:

Prohlídka Skhodry a hradu Rozafa a odpočinkový den u moře ve Velipolje, nákupy, koupání, kavárny.

7. den:

Návštěva jednoho z nejzajímavějších historických albánských měst Krujë s majestátní citadelou, Skanderbergovem muzeem a trhem. Místní dopravou výlet do okolních hor k Bektašíjské svatyni.

8. den:

Přejezd do přístavu Komani na břehu stejnojmenné rozsáhlé přehrady postavené na řece Drini. Plavba výletní lodí do kempu Blini Park v jedné z lagun, koupání, odpočinek s možností rybaření nebo krátkých procházek po okolí.

9. den:

Návrat výletní lodí do Komani a plavba trajektem v úzce sevřeném skalním údolí do Fierzë. Přes Bajram Curri přejezd do Kosova. Prohlídka pravoslavného kláštera Visoki Dečani. Městečko Peč (Peja) s klášterním komplexem pečského patriarchátu.

10. den:

Celodenní túra v kosovské části Prokletije s výstupem na nejvyšší vrchol Kosova, Djeravica (2656 m) (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m). Přejezd do Černé Hory.

11. den:

Dopolední túra v okolí Rožaje. Noční přejezd Srbska a Maďarska.

12. den:

V dopoledních hodinách návrat přes Bratislavu do Brna

 

Pěší túry si můžete prohlédnout v google maps

 

Video je ke shlédnutí na You Tube. 

 

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek. 

 

Foto © David Hainall 2018

 

Upozornění: V galerii jsou obsaženy dokumentární fotografie z návštěvy bektašijské svatyně v horách nad Kruje zachycující rituální obětování ovcí a koz.