Sentiero dei Walser 2003

Oblast, kterou na rozhraní Švýcarska a Itálie prochází Walserská stezka, je skutečné centrum turistického ruchu v Alpách. Oblast najdeme mezi Zermattem a Cerbinii, Gressoney a Sas Fee. Nachází se zde největší koncentrace horských štítů a nadmořskou výškou nad 4000 m.

Zde se zrodily moderní formy horolezectví, když zdejší mladíci hledali cestu k vrcholu Monte Rosy. Světový věhlas získalo tomuto kraji tragické vítězství Edwarda Whympera nad Matterhornem v roce 1865.

Údolí a horské štíty mohou vyprávět příběhy o jednom z nejzajímavějších národů v Evropě. Jsou to Wallisové (toto jméno pochází z německého Walliser, což znamená lidé z Walais), horalé, kteří se považují za potomky starověkých kočovníků usídlivších se před 1000 v údolí Goms na úpatí Bernských Alp mezi Brigem a průsmykem Furka. Odtud Wallisové přesídlili na jihozápad. Ve 13. století žili v celé oblasti Vallese. V dalším století povzbuzeni mírným podnebím a ústupem ledovců, začali svá sídliště rozšiřovat na jižní svahy Alp, od Val Formazza do Valle d´Ayas. Z té doby se také datuje vznik mnoha vesnic – Gressoney, Alagna, Macugnaga atd. Později pronikla do údolí Val Formazza druhá vlna přistěhovalců, která ovlivnila život ve vysokohorských údolích v Rétsku a Vorarlbersku a na hranicích s Tyrolskem.

Fotografie zobrazíte kliknutím na obrázek.

 

Foto © David Hainall