Thajsko s CK Alpina - únor 2023

V termínu 11.02.-25.02.2023 jsem měl opět možnost průvodcovat zájezd CK Alpina do Thajska. Jako vždy se sešla skvělá parta cestovatelů společný čas v JV Asii uběhl vělmi rychle. Tentokrát jsme letěli přes Londýn a Hong Kong.   

Thajské království je fascinující země jihovýchodní Asie, která nabízí pestrou paletu barev, nepřeberné množství chutí a vůní, rušná tržiště, památky na dávná království i pohnutou historii. Přivítají vás úchvatné výhledy do kraje a na svahy hor porostlé divokou pralesní vegetací, azurové moře s korálovými útesy se postará o příjemné osvěžení a nechybí ani buddhistické chrámy s všudypřítomnými mnichy v oranžových rouchách. Celou nezapomenutelnou atmosféru doplňují i pozitivně naladění místní obyvatelé.

 

Program jsme měli velmi bohatý. 

1. den: Odlet z Prahy.

2. den: Přílet do Bangkoku (Krung Thepu – Města andělů). Ubytování na jednu noc. Návštěva životem pulsující Khaosan Road a seznámíme se také s vynikající thajskou kuchyní.

3. den: Brzy ráno z Bangkoku krátký přesun smluvní dopravou do městečka Ayutthaya. Zažijeme kontrast neskutečného klidu a pohody v zahradách letního královského paláce Bang Pa-In Royal Palace. Návštěva chrámového komplexu Wat Mahathat (UNESCO) s ikonickou hlavou Buddhy zarostlou do kořenů stromů. Přesun nočním vlakem s lehátkovou úpravou do oblasti Chiang Mai na severu Thajska.

4.den: Ráno příjezd do kouzelného městečka  Chiang Mai (Růže severu). Ubytování na jednu noc. Prohlídka nejkrásnějšího buddhistického chrámu severního Thajska Wat Phra That Doi Suthep v horách nad městem s fantastickými výhledy do kraje. Večer návštěva rušného tržitě s pravou asijskou atmosférou.

5. den: Zahájení 3denního treku pralesem s místním průvodcem za poznáním zdejších horských etnik a krásné přírody. Poznání zvyků a obyčejů etnika +(Karenů+), spaní u místních v nefalšovaném homestay.

6. den: Celodenní túra přes horské vesnice, rýžová políčka, nádhernou divokou džungli s  fantastickými výhledy a s obědem u místních. koupání a odpočinek u řeky Mae Taeng nebo vodopádu ukrytého v džungli. Pozorování slonů. Krátká plavba na bambusovém voru peřejemi řeky Mae Taeng. Nocování v homestay z etnika +(Lahu+) v domech na kůlech nad vodnatým tokem řeky.  

7. den: Dopolední plavba na bambusovém voru do vesnice etnika Meo. Střídají se klidné a divoké peřejnaté úseky řeky hluboce zaříznuté v úzkém údolí se svahy porostlými bujnou tropickou vegetací. Návštěva vyhlášených čajovníkových plantáží. Večer návrat do Chiang Mai, ubytování na dvě noci.

8. den: Návštěva světoznámého Zlatého trojúhelníku při hranicích Thajska, Laosu a Myanmaru – na motorovém člunu přes řeku Mekong, na skok do Laosu na tradiční trh Don Sao a panoramatický výhled na trojmezí (Laos, Myanmar a Thajsko) od chrámu Phrathat Pukhao na kopci. Cestou zastávka u horkých pramenů Maekhajan, bíle zářícího chrámu Wat Rong Khun a ve vesnici karenského etnika ženy s žirafími krky. Pozdní návrat do Chiang Mai.

9. den: Místní přelet z Chiang Mai do světoznámé ostrovní oblasti Krabi.. Smluvní dopravou na ostrov Kho Lanta v Andamanském moři. Ubytování na dvě noci. Odpolední a večerní koupání v průzračném moři a odpočinek na písčité pláži.

10. den: Na skútru projížďka kolem kouzelného ostrova Kho Lanta – po pobřežních silničkách i šotolinových cestách ke krasovým jeskyním, vodopádům, chrámům, kolem pláží a za úchvatnými výhledy. Cesta se dá zkrátit, výjezdy k jeskyním a vodopádům vynechat.

11. den: Smluvní dopravou krátký přejezd do oblasti Ban Ao Nang, ubytování na dvě noci. Odpoledne plavba lodí do vesničky Ao Nang, kam se jinak než lodí nedostanete.

12. den: Na tradiční lodi, tzv. Long-tail boat plavba se zastávkou na 4 ostrovech – světoznámé pláži Pranang beach, Tup Island s písečnou kosou, Chicken Island se skvělými podmínkami pro šnorchlování a Poda Island s majestátnými skalními útesy.

13. den: Smluvní dopravou na letiště do Krabi a místní přelet do Bangkoku. Ubytování na jednu noc. Prohlídka Wat Phra Kaeo (chrám smaragdového Buddhy) – nejposvátnějšího buddhistického chrámu v Thajsku a Wat Pho. Večerní návštěva čínské čtvti.

14. den: Brzy ráno odjezd z Bangkoku na unikátní Maeklong Railway Market, kde mezi domy středem tržiště projíždí 8x denně vlak. Přejezd na plovoucí trhy Damnoen Saduak Floating Market – poslední chutě, vůně a barvy opravdového Thajska. Návrat do Bangkoku brzy odpoledne, poslední nákupy. Večerní nebo brzký ranní odlet do Evropy.

15. den: Návrat do Prahy.

 

Díky všem za báječný čas a už teď se těším na další akci Thajsku v listopadu 2023. 

Fotogalerii zobrazíte kliknutím na obrázek.

Foto © David Hainall 2023