Velikonoční Island 2023

Na velikonoce v termínu 05.04.-11.04.2023 jsme se silné báječné sestavě vypravili na Island. Expedici jsme připravovali a plánovali 3 roky. Nejdřív nám plány zhatila epidemie coronaviru, pak ceny letenek. Letos už to naštěstí šlo a uskutečnění dlouho plánované "cesty snů" nestálo nic v cestě. Z původních 18 účastníků nás sice zůstalo jen 9, ale takový je život a vlastně to bylo i lepší. 

Program na velikonoční čas jsme měli nabitý a bohatý. Nakonec se nám podařilo uskutečnit skoro vše, co jsme si dopředu naplánovali a přidali jsme i pár míst navíc. Nepovedlo se nám vyjet na moře a pozorovat velryby. Poprvé nám plavbu zrušili kvůli velkým vlnám a podruhé z důvodu poruchy bezpečnostních a komunikančích zařízení. Škoda, ale o větší důvod máme na čarokrásný Island vrátit. Počasí byko proměnlivé, vítr silný, ale o to větší byly zážitky. 

 

Postupně jsme navštívili Reynisfjara Beach s jedinečnou ukázkou sloupcovité odlučnosti čediče, jeskyní a černou pláží a vrak letadla Douglas DC-3. Obdivovali jsem vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss. Prošli jsme se se v NP Þingvallabær na rozhraní severoamerické a euroasijské litosférické desky, viděli tryskat legendární Geysir a slyšeli burácet mohutný vodopád Gullfoss. Při přejezdu na západní pobřeží navštívili vrak lodi Ghost ship ve městečku Akranes a vystoupil na vrcholy kráterových lemů několika sopek (např. Stora Grábrók). Projeli jsme i část západního pobřeží kolem Grundarfjörðuru a Olasviku, kochali jsem krásou divokých pláží, majáků a v první řadě vrcholem Snæfellsjökull z románu J. Verna „Cesta do středu Země“. ¨V závěru cesty jsme navšstívili krátce i Reykjavik a ochutnali skvělou rybu. Bylo toho mnohem víc, než uvádím a stálo to za to!

Díky všem báječným spolucestovnicím a spolucestovníkům za skvělý čas! Těším se další společnou objevnou cestu.

Fotogalerii zabrazíte kliknutím na obrázek. 

Foto © David Hainall 2023