Pěší turistika v Tatrách

Tatry jsou oblíbené z mnoha důvodů, a jedním z nich je i pěší turistika. Přečtěte si, kam se zde můžete vydat, na co narazíte, a co byste si určitě neměli zapomenout vzít s sebou.

V Tatrách je stále co objevovat

Tatry toho mají hodně co nabídnout. Pro Čechy jsou poměrně dobře dostupné, jak lokalitou, tak i financemi, a velkou výhodou je i to, že se zde snadno domluvíte. V Tatrách si můžete užít termální lázně, aquaparky, vysokohorskou turistiku i méně náročné procházky. Stále je v Tatrách co vidět a objevovat. V zimě si tu báječně zalyžujete, v létě můžete vyrazit na některou z cyklotras. Hotely nabízejí wellness a různá relaxační centra. Do Tater se můžete vydat s rodinou na méně náročný pobyt, nebo si vyzkoušet náročnější výšlapy a kochat se nádhernými výhledy z horských štítů. 

  

 

Tipy, kam se podívat

Vyhledávanou částí jsou Rysy, zejména horská obec  Tatranská Štrba.  Nachází se zde mnoho krásných míst, která stojí za návštěvu, čekají na vás hlavně průzračná plesa a ohromující skály. Na túrách v Tatranské Štrbě narazíte mnohdy i na náročnější úseky, kde se musejí použít řetězy. Občerstvení a ubytování je možné na mnoha místech, vyhledávaná je Chata pod Rysy, Horský hotel Popradské Pleso nebo Hotel Rysy. Určitě nevynechejte návštěvu Štrbského Plesa, kam se dá také dojet ozubnicovou železnicí. V okolí je množství lyžařských areálů, jeskyně (Ladová, Belianska…) nebo skanzeny (Vlkolínec, Pribilina). Určitě vás v okolí Tatranské Štrby zaujme také Spišský hrad nebo oblast Zamagurie s krásnou přírodou Penin, historickými památkami a lidovou architekturou. Pokud jste více fyzicky zdatní, nevynechte při návštěvě Tater výstup na Kriváň, symbol Vysokých Tater a Slovenska vůbec. Vede zde jediná turisticky značená trasa, a ani nejtěžší úseky nejsou zajištěny řetězy. Proto to chce mít určitou technickou zdatnost, nestačí pouze odhodlání. 

 

 

Jak se do Tater vybavit? 

V první řadě nezapomeňte při pobytu na horách na pevné a kvalitní kotníkové boty, s kterými nebudete limitované terénem ani počasím. Nezbytné jsou i vhodné ponožky. Potřebovat budete vhodně velký batoh s fixací přes pás, do kterého zabalíte nutné minimum. Nenoste při pobytu na horách zbytečnosti. Na túry si zabalte vodu, pláštěnku, další vrstvy oblečení, jídlo, potřebné léky, zavírací nůž, zapalovač, provázek a další věci, které vás napadnou. Noste s sebou mobilní telefon, nejlépe v nepromokavém obalu. Nezapomeňte na horách na sluneční brýle. Pro delší a náročnější trasy bude potřeba mapa, GPS, lékárnička, jistící lano a karabiny. 

Pozn.: článek je komerčním sdělením