MONGOLSKO - země posledních kočovníků a diskosušenek Opávia 

Mongolsko je zemí, která má s Českou republikou společného mnohem více, než se na první pohled zdá. Z více než dvou milionové populace, přibližně dvacet tisíc lidí studovalo nebo pracovalo v bývalém Československu.

Pronajatým autem projedeme 2200 km dlouhý okruh širou stepí středního a severního Mongolska. Navštívíme i věhlasný budhistický klášter Erdendzú a zavítáme k Orchonskému vodopádu, které jsou hlavnímu turistickými lákadly oblasti. S batohem na zádech dojdeme k těžko přístupným jezerům Naiman núr, navštívíme NP Tserchíncagán núr a největší sladkovodní jezero Mongolska Chovsgol. Jako třešinku na dortu si dopřejeme třídenní trek v NP Chentij, který se nachází na SZ od Ulánbátaru.

Během cesty nás doprovázel náš mongolský kamarád Ulánchú. Člověk, který vystudoval Lomonosovu univerzitu v Moskvě a mongolské zvyky a obyčeje „měl v malíčku“. Díky němu jsme se dostali do míst, kam se běžný turista nepodívá a i komunikace s domorodci byla díky němu mnohem jednodušší. Přivezli jsme i několik legend o vzniku řady přírodních útvarů.