Kurz cestovatelské a dokumentární fotografie ve Vlašimi

Dovolená, rodinná sportovní akce nebo například pracovní proces, to vše si žádá dokumentaci. V době stále dostupnějších digitálních fotoaparátů pak může fotit téměř každý a přitom nezáleží na tom, jaký máme fotoaparát. I z obyčejného kompaktu nebo i mobilu můžeme získat skvělou fotku.

Během kurzu se seznámíte se základními pravidly kompozice, nastavením fotoaparátu pro snímání nejčastějších scén a motivů a dotkneme se i specifik při snímání krajiny, portrétu, večerního a nočního fotografování a krajinného detailu a makro fotografie.

Termín: 19. 10. 2019

max. kapacita: 12 osob, minimální počet účastníků: 2, počet přihlášek: 2, kurz se uskuteční)

Místo konání kurzu

Spolkový dům Vlašim - Palackého náměstí 65 (mapa, GPX: 49.7089244N, 14.8929822E)
 

Cena kurzu 1400 Kč zahrnuje:

služby lektora

poznámkový blok A5 a propisku

elektronické informační materiály

Co se naučíte?

Poznáte svůj fotoaparát, objektiv a seznámíte se s jejich základními funkcemi a technickými limity.

Seznámíte se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a dozvíte se, kdy jsou tyto fotoaparáty vhodné a kdy ne.

Dozvíte se co je priorita času, clony a ISO a hlavně proč a jak je aktivně využívat a dosáhnout díky nim lepších fotografií. Dozvíte se, jaký čas je obvykle vhodný při fotografování pohybujících se objektů, jakou clonu nastavit při fotografování portrétu nebo krajiny apod.

Dozvíte se, proč je důležité správně nastavit tzv. vyvážení bílé a jak dosáhnout barevně věrného podání výsledného snímku a jaká nastavení vašeho fotoaparátu toto výsledné barevné podání ovlivňují.

Zabývat se také budeme dalšími technickými nastaveními fotoaparátu jako jsou režimy činností autofokusu, režimy měření expozice a režimy snímání.

Seznámíte se se základy kompozičních pravidel a doporučeným nastavením fotoaparátu při fotografování různých scén (krajina, portrét, pohyb, děti, zvířata nebo různé detaily). Dozvíte se, co diváka nejčastěji na fotografii zaujme, proč tomu tak je a jak dosáhnout podobného efektu i u svých fotografií. Důležitý pro nás bude příběh a emoce fotografii.

Dozvíte se, jak efektivně používat různé filtry (hlavně šedé přechodové,  tzv. ND filtry a polarizační filtr). Dozvíte se také, jak pracovat se stativem a jaká úskalí tato činnost přináší.

Teoreticky získané dovednosti si ověříte při následné praxi v terénu, kdy vyrazíme ven a budeme věci prakticky zkoušet.

Předběžný plán průběhu kurzu

9.30 zahájení kurzu

9.40 – 11.30 teoretická část kurzu v učebně

11.30 – 15.30 fotografická praxe v terénu (po dohodě možný oběd ve městě)

15.30 – 17.00 hodnocení nafocených snímků, rady a typy na úpravy v počítači (Zoner Photo Studio X)

Plán kurzu bude samozřejmě možné upravit dle priorit a očekávání většiny účastníků.

Způsoby výuky

názorné powerpointové prezentace

praktická cvičení

workshop a burza nápadů

Pro koho je kurz určen?

Kurz je vhodný nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé fotografy, kteří se rádi toulají v přírodě a chtějí zachytit její jedinečnou krásu a křehkost a chtějí se zdokonalit ve svých znalostech, dovednostech a schopnostech.

Rozdílná úroveň fotografických dovedností jednotlivých účastníků nemusí být nutně překážkou. První teoretické povídání budeme fotografické technice, nastavení fotoaparátu pro snímání určitých scén a motivů a fotografické kompozici.

Jakou techniku budete na kurzu potřebovat?

Jakýkoliv digitální fotoaparát – zrcadlovku s výměnnými objektivy, pokročilý kompakt nebo ultrazoom, který kromě automatického režimu umožňuje i nastavení i priority času a clony (tj. má na ovládacím kolečku má uvedeny režimy P, A, S, M). Značka fotoaparátu není důležitá.

Nezapomeňte na dostatek nabitých baterií do fotoaparátu a místo na paměťových kartách.

Máte-li k dispozici notebook, můžete si ho vzít s sebou. V sobotu večer se budeme zabývat možnostmi základních úprav a archivací fotografií v programu 

Zoner Photo Studio X.

Na kurzu dostanete poznámkový blok formátu A5 a propisku na poznámky.

 

 

Přihlášky, platba za kurz a storno

Po vyplnění přihlášky (viz formulář níže) si místo na kurzu rezervujete na následujících 7 dní. V nejkratším možném termínu Vás budu kontaktovat na uvedený email a Vám pošlu fakturu s týdenní splatností.

Pokud neobdržím Vaši platbu včas ve stanoveném termínu, Vaši přihlášku vyřadím a na Vaše rezervované místo se dostává účastník, který se přihlásil jako první po Vás. V případě plného obsazení kurzu (max 12 účastníků), budou další zájemci zařazeni na „čekací listinu“. Účast na kurzu jim bude nabídnuta v případě, že se místo uvolní.

Účast na kurzu lze stornovat nejpozději do pěti pracovních dnů před datem konání akce, a to emailem na adrese david.hainall@gmail.com (tj. nejpozději vždy v pondělí do 18.00 před konáním víkendového kurzu). Pořadatel potvrdí obdržení požadavku na storno. V případě, že není storno pořadatelem potvrzeno, není považováno za platné. Poplatek za kurzovné v případě včasného storna bude pořadatelem v plné výši vrácen na účet účastníka, ze kterého bylo kurzovné uhrazeno. Pokud bude účast stornována později, poplatek za kurzovné nevracím, ale bude možné se domluvit na kurzu v jiném termínu.

Co se děje s Vašimi osobními údaji?

Při komunikaci s Vámi pracuji s následujícími údaji: Vaším jménem, poštovní adresou, e-mailovou adresou a telefonním číslem, na kterém si přejete být kontaktováni. Nikam dál je nešířím a nikomu dalšímu je neposkytuji. Tyto údaje zůstávají uloženy v mém e-mailu a přenáším je do excelové tabulky, která je uložena a v mém počítači propojeném s cloudovým prostředí Office365. To splňuje nejvyšší standardy ochrany. Přístup k emailu mám i ze svého mobilního telefonu. Všechna svoje zařízení chráním hesly a šifrováním, takže i při jejich krádeži není možné se k vašim údajům dostat.

Nerozesílám nevyžádané zprávy (nespamuji). Vaše údaje nepoužívám k žádným marketingovým účelům.

Lektor

Mgr. David Hainall – vystudovaný zdravotnický záchranách a bývalý učitel přírodopisu, zeměpisu a tělesné výchovy, který se po 15ti letech učitelské praxe rozhodl v roce 2015 udělat životní změnu.

V současné době pracuje jako garant zájezdů (produktový manažer) a profesionální průvodce v CK Alpina, publicista, fotograf a lektor fotografických kurzů a workshopů. O svých zážitcích ze soukromých i komerčních cest povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech po celé republice. Jeho články a fotografie nejen o cestování si můžete přečíst a prohlédnout na internetových portálech Prima Zoom, Idnes.cz, Hedvábná stezka, Outdoor apod. Spolupracuje také s časopisy Travel Life, Příroda, Travel Focus, Everest a Outdoormagazín. Pro hotel Santon na Brněnské přehradě fotografoval sérii nástěnných obrazů. Nejčastěji ho můžete potkat s fotografickým  batohem na zádech v české přírodě nebo v evropských a asijských  horách, městech a tržištích a na lidových slavnostech. 

 

Přihlášení na fotografický kurz ve Vlašimi

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: