Fotografický kurz cestovatelské a dokumentární fotografie v Hradci Králové

Dovolená, rodinná sportovní akce nebo například pracovní proces, to vše si žádá dokumentaci. V době stále dostupnějších digitálních fotoaparátů pak může fotit téměř každý a přitom nezáleží na tom, jaký máme fotoaparát. I z obyčejného kompaktu nebo i mobilu můžeme získat skvělou fotku.

Během kurzu se seznámíte se základními pravidly kompozice, nastavením fotoaparátu pro snímání nejčastějších scén a motivů a dotkneme se i specifik při snímání krajiny, portrétu, večerního a nočního fotografování a krajinného detailu a makro fotografie.

Termín: 15. 12. 2019

max. kapacita: 12 osob, minimální počet účastníků: 2, počet přihlášek: 1)

Místo konání kurzu

Adalbertinum (Československé armády 300/22, Hradec Králové) - učebna č. 68. Odkaz na mapu zde, GPX: 50.2111447N, 15.8311092E

Cena kurzu 1650 Kč zahrnuje:

služby lektora

poznámkový blok A5 a propisku

elektronické informační materiály

Co se naučíte?

 • Poznáte svůj fotoaparát, objektiv a seznámíte se s jejich základními funkcemi a technickými limity.
 • Seznámíte se se základními formáty digitální fotografie (JPG a RAW) a dozvíte se, kdy jsou tyto fotoaparáty vhodné a kdy ne.
 • Dozvíte se co je priorita času, clony a ISO a hlavně proč a jak je aktivně využívat a dosáhnout díky nim lepších fotografií. Dozvíte se, jaký čas je obvykle vhodný při fotografování pohybujících se objektů, jakou clonu nastavit při fotografování portrétu nebo krajiny apod.
 • Dozvíte se, proč je důležité správně nastavit tzv. vyvážení bílé a jak dosáhnout barevně věrného podání výsledného snímku a jaká nastavení vašeho fotoaparátu toto výsledné barevné podání ovlivňují.
 • Zabývat se také budeme dalšími technickými nastaveními fotoaparátu jako jsou režimy činností autofokusu, režimy měření expozice a režimy snímání.
 • Seznámíte se se základy kompozičních pravidel a doporučeným nastavením fotoaparátu při fotografování různých scén (krajina, portrét, pohyb, děti, zvířata nebo různé detaily). Dozvíte se, co diváka nejčastěji na fotografii zaujme, proč tomu tak je a jak dosáhnout podobného efektu i u svých fotografií. Důležitý pro nás bude příběh a emoce fotografii.
 • Dozvíte se, jak efektivně používat různé filtry (hlavně šedé přechodové,  tzv. ND filtry a polarizační filtr). Dozvíte se také, jak pracovat se stativem a jaká úskalí tato činnost přináší.
 • Teoreticky získané dovednosti si ověříte při následné praxi v terénu, kdy vyrazíme ven a budeme věci prakticky zkoušet.

Předběžný plán průběhu kurzu

9.00 zahájení kurzu

9.10 – 11.00 teoretická část kurzu v učebně

11.30 – 15.30 fotografická praxe v terénu (po dohodě možný oběd ve městě)

15.30 – 16.00 hodnocení nafocených snímků, rady a typy na úpravy v počítači (Zoner Photo Studio X)

Plán kurzu bude samozřejmě možné upravit dle priorit a očekávání většiny účastníků.

Způsoby výuky

názorné powerpointové prezentace

praktická cvičení

workshop a burza nápadů

Pro koho je kurz určen?

 • Kurz je vhodný nejen pro začátečníky, ale i pro pokročilé fotografy, kteří se rádi toulají v přírodě a chtějí zachytit její jedinečnou krásu a křehkost a chtějí se zdokonalit ve svých znalostech, dovednostech a schopnostech.
 • Rozdílná úroveň fotografických dovedností jednotlivých účastníků nemusí být nutně překážkou. První teoretické povídání budeme fotografické technice, nastavení fotoaparátu pro snímání určitých scén a motivů a fotografické kompozici.

Jakou techniku budete na kurzu potřebovat?

 • Jakýkoliv digitální fotoaparát – zrcadlovku s výměnnými objektivy, pokročilý kompakt nebo ultrazoom, který kromě automatického režimu umožňuje i nastavení i priority času a clony (tj. má na ovládacím kolečku má uvedeny režimy P, A, S, M). Značka fotoaparátu není důležitá.
 • Nezapomeňte na dostatek nabitých baterií do fotoaparátu a místo na paměťových kartách.
 • Máte-li k dispozici notebook, můžete si ho vzít s sebou. V sobotu večer se budeme zabývat možnostmi základních úprav a archivací fotografií v programu Zoner Photo Studio X.
 • Na kurzu dostanete poznámkový blok formátu A5 a propisku na poznámky.

 

Přihlášky, platba za kurz a storno

Po vyplnění přihlášky (viz formulář níže) si místo na kurzu rezervujete na následujících 7 dní. V nejkratším možném termínu Vás budu kontaktovat na uvedený email a Vám pošlu fakturu s týdenní splatností.

Pokud neobdržím Vaši platbu včas ve stanoveném termínu, Vaši přihlášku vyřadím a na Vaše rezervované místo se dostává účastník, který se přihlásil jako první po Vás. V případě plného obsazení kurzu (max 12 účastníků), budou další zájemci zařazeni na „čekací listinu“. Účast na kurzu jim bude nabídnuta v případě, že se místo uvolní.

Účast na kurzu lze stornovat nejpozději do pěti pracovních dnů před datem konání akce, a to emailem na adrese david.hainall@gmail.com (tj. nejpozději vždy v pondělí do 18.00 před konáním víkendového kurzu). Pořadatel potvrdí obdržení požadavku na storno. V případě, že není storno pořadatelem potvrzeno, není považováno za platné. Poplatek za kurzovné v případě včasného storna bude pořadatelem v plné výši vrácen na účet účastníka, ze kterého bylo kurzovné uhrazeno. Pokud bude účast stornována později, poplatek za kurzovné nevracím, ale bude možné se domluvit na kurzu v jiném termínu.

Co se děje s Vašimi osobními údaji?

Při komunikaci s Vámi pracuji s následujícími údaji: Vaším jménem, poštovní adresou, e-mailovou adresou a telefonním číslem, na kterém si přejete být kontaktováni. Nikam dál je nešířím a nikomu dalšímu je neposkytuji. Tyto údaje zůstávají uloženy v mém e-mailu a přenáším je do excelové tabulky, která je uložena a v mém počítači propojeném s cloudovým prostředí Office365. To splňuje nejvyšší standardy ochrany. Přístup k emailu mám i ze svého mobilního telefonu. Všechna svoje zařízení chráním hesly a šifrováním, takže i při jejich krádeži není možné se k vašim údajům dostat.

Nerozesílám nevyžádané zprávy (nespamuji). Vaše údaje nepoužívám k žádným marketingovým účelům.

Lektor

Mgr. David Hainall – vystudovaný zdravotnický záchranách a bývalý učitel přírodopisu, zeměpisu a tělesné výchovy, který se po 15ti letech učitelské praxe rozhodl v roce 2015 udělat životní změnu.

V současné době pracuje jako garant zájezdů (produktový manažer) a profesionální průvodce v CK Alpina, publicista, fotograf a lektor fotografických kurzů a workshopů. O svých zážitcích ze soukromých i komerčních cest povídá na cestovatelských přednáškách a festivalech po celé republice. Jeho články a fotografie nejen o cestování si můžete přečíst a prohlédnout na internetových portálech Prima Zoom, Idnes.cz, Hedvábná stezka, Outdoor apod. Spolupracuje také s časopisy Travel Life, Příroda, Travel Focus, Everest a Outdoormagazín. Pro hotel Santon na Brněnské přehradě fotografoval sérii nástěnných obrazů. Nejčastěji ho můžete potkat s fotografickým  batohem na zádech v české přírodě nebo v evropských a asijských  horách, městech a tržištích a na lidových slavnostech. 

 

Fotografický kurz cestovatelské a dokumentární fotografie v Hradci Králové

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: