Černá Hora

Černá Hora v zimě - Durmitor a Bjelasica 

Černohorská pohoří Durmitor a Bjelasica nabízí vynikající podmínky pro všechny zimní radovánky. Skvěle upravené široké sjezdovky uspokojí i velmi náročné lyžaře. Na své si přijdou vyznavači freeridu, skialpinismu i romantické zimní turistiky na běžkách, či sněžnicích. Největší střediska zimních sportů Žabljak (1450 m) a Jezerine (1400 m) jsou vyhlášená stabilním počasím a dlouho ležící vydatnou pokrývkou sněhu. Velkou výhodou je, že černohorské skiareály nebyly zatím objeveny davy zahraničních lyžařů. Sjezdovky jsou téměř opuštěné a ceny skipasů i občerstvení v místních hospůdkách velmi přijatelné. Protože je ale v Černé Hoře, podobně jako na celém Bálkáně, stále více patrný vliv „západní civilizace“, je nejvyšší čas vstřebat něco z neopakovatelné atmosféry tohoto krásného a pohostinného kraje. 

Ubytováni budeme 3 dny v Žabljaku v nejznámějším černohorském pohoří Durmitor a 4 dny v Kolašinu s novým skiareálem Jezerine v pohoří Bjelasica. V Žabljaku i v Kolašinu dostaneme místní snídani a na večeři si zajedeme do některé z mnoha vynikajících restaurací.
 

1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do NP Durmitor a ubytování v Žabljaku. 

3.-5. den: Snowboarding a lyžování v Žabljaku, výlety na běžkách či sněžnicích po okolí. Možné jednodenní výlety na skialpech nebo sněžnicích do centra Durmitoru (salaše Lokvice) nebo na běžkách k jezerům (Crne, Zminje) a po náhorní plošině mezi Durmitorem a Sinjajevinou. 

6.-9. den: Čtyři dny ježdění v pohoří Bjelasica ve Skicentar Jezerine. Ubytování v malebném městečku Kolašin. Možnost krásných výletů na sněžnicích, skialpech či běžkách po okolních zaoblených kopcích. 9. den odpoledne odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Návrat do Brna v neděli kolem poledne.

 

 

 

Černá Hora - zimní přechod 

 

Zimní přechody v několika pohořích Černé Hory nás zavedou do nádherné přírody pod ochranou UNESCO v NP Durmitor a Bjelasica. Centrální Durmitor, malebné rozeklané pohoří s ostrými štíty vypínajícími se vysoko k obloze, nabízí spíše omezené možnosti pro sněžnicový přechod, protože svahy jsou příliš strmé a vhodnější spíše na mačky a cepín. My se ale vydáme do jeho blízkého okolí, kde jsou svahy mírnější a vhodné pro sněžnice. Druhý přechod půjdeme v malebném pohoří Bjelasica mezi zaoblenými kopci, jezery a dostatkem opuštěných pasteveckých salaší. Protože je ale v Černé Hoře, podobně jako na celém Bálkáně, stále více patrný vliv „západní civilizace“, je nejvyšší čas vstřebat něco z neopakovatelné atmosféry tohoto krásného a pohostinného kraje. 

Půjdeme ve skupině 6-15 lidí. Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1000-2100 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách a několikrát i pod střechou ve vesnicích a městečkách pod horami, vařit si budeme sami. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem Černá Hora v zimě - Durmitor a Bjelasica.

 

1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do NP Durmitor, ubytování v Žabljaku pod střechou a seznámení se s místními restauracemi. 

3.-5. den: Tři dny v pohoří Durmitor: Dle počasí, sněhové nadílky a nálady skupiny vhodná trasa buď v okolí Crvene Gredy (2164 m), nebo sedla Sedlo (1907 m). Nocleh v horách 2 noci ve stanech či v opuštěných salaších. Při špatném počasí možnost sestoupit do civilizace dříve. 5. den odpoledne setkání s autobusem a doplnění zásob, přesun do Kolašinu, noc pod střechou, nebo ve stanu poblíž městečka. Večírek v místních hospůdkách. 

6.-9. den: Čtyřdenní přechod pohoří Bjelasica po zaoblených kopcích, nocování ve stanu nebo někdy na opuštěných salaších. Jedna z možných tras vede z Jezerine na hlavní hřeben, kolem Zekovy Glavy (2117 m) a Šiška jezera (1660 m) do Mojkovacu. Odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd do Brna v neděli kolem poledne.
 

 

 

Krásy Černé Hory 

 

Černou Horu můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejkrásnější a nejzajímavější země Evropy pyšnící se řadou evropských "nej". I když svou rozlohou patří spíše mezi "trpaslíky", jedná se o jednu z nejhornatějších zemí Evropy. Výhledy na monumentální nebetyčné hory, jezera, vysoké vodopády, hluboce zaříznuté říční kaňony a svěže zelené lesy se zde střídají s romantickými rozlehlými zelenými pastvinami posetými rozkvetlými horskými květy, salašemi a stády ovcí, krav a koní, které dýchají nezaměnitelnou vůní zašlých časů. Samotní věčně usměvaví a pohostinní Černohorci jsou hrdým a svobodomyslným národem formovaným svébytnou a v mnohém krutou historií. Starobylá kamenná města na pobřeží s křivolakými uličkami, kavárnami a přístavy nám dají ochutnat něco málo z dávné slávy důležitých obchodních křižovatek a dýchnou na nás tajemnou atmosférou námořních výprav. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. 

V národním parku Durmitor budeme po tři dny obdivovat nejvyšší skalnaté štíty Černé Hory a nahlédneme i do kaňonu řeky Tary. Jeden den se projdeme svěže zelenými kopci pohoří Bjelasica a další den strávíme v pohoří Komovi poblíž hranic s Albánií, jehož dva skalnaté vrcholy se vypínají nad zelenými pastvinami planiny Šťavno. Právě zde na nás dýchne neopakovatelná atmosféra černohorských nedozírných pastvin s volně se potulujícími stády ovcí a koní. Na jeden den také zavítáme k moři, poležíme na pláži v Budvě nebo v blízkém okolí a prohlédneme si chráněnou památku UNESCO, hrdý a nedobytný Kotor. 

Program je vhodný pro turisty se zájmem o přírodní krásy a horské scenérie. Na túrách strávíme 6-8 hodin s přibližným převýšením kolem 700 m. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Černá Hora na kole.

1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do horského městečka Žabljak v pohoří Durmitor, seznámení s městečkem a místními restauracemi. 

3.-4. den: Z výletů v Durmitoru vybereme 2 možnosti dle počasí, nálady a zdatnosti: A: Túra jižní částí Durmitoru ze Sedla (1907 m) k jezeru Zeleni Vir (2030 m) s výhledem na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m), Šareni pasovi s unikátním geologickým vrásněním. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m; s výstupem až na Bobotov Kuk 8-9 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m) B: Výlet centrálním královstvím dvoutisícových velikánů okolo ledovcového Černého jezera (1400 m) a horské salaše Lokvice (1750 m) k Ledové jeskyni. (7-8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m) C: Květinovým rájem ke stolové hoře Crvena Greda (2164 m), nádherné rozhledy ze severu na centrální Durmitor, koupání v plese. (6-7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) 

5. den: Autobusový výlet k moři do Boky Kotorské. Cestou koupání v moři v Budvě či okolí a prohlídka Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky). 

6. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na kaňon řeky Tary nebo fakultativně výlet s podporou lanovky na Savin Kuk (2313 m). Oběd v Žabljaku, odpoledne přejezd autobusem do Kolašinu, ubytování na 3 noci. 

7. den: Výstup zelenými pláněmi pohoří Bjelasica z Jezerine (1440 m) přes salaše Vranjak, vrchol Zekova Glava (2117 m) nad malebným Pešica jezero na vrchol Crna Glava (2139 m) (5-6 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m). Alternativně je možné prodloužit túru až k Biogradsko jezero (1099 m) (+3 hod, ↑ +50 m, ↓ +500 m). 

8. den: Túra v pohoří Komovi. Od sedla Trešněvik na horskou pastvinu Šťavno, odkud je jedinečný pohled na vrcholy obou Komů, na pohoří Prokletije a do Albánie. Vyhlídková trasa přes salaše (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m) nebo výstup na Kom Vasojevički (2460 m) (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). 

9. den: Návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Bálkáně nebo botanické zahrady v Kolašinu. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

 

Černá Hora na kole 

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen nádherné moře a dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, čistými řekami a jezery, ale také klidnější pohoří s hlubokými lesy ve vrcholových partiích ustupujícími pastvinám se salašemi. Až tam nás zavedou sjízdné cesty a umožní nám pokochat se jedinečnou krajinou a blíže poznat přátelské obyvatele. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, životem v horách zoceleným národem. Černá Hora totiž jako jediná balkánská země nikdy nebyla úplně pod nadvládou Turků. Toho, kdo se rozhodne pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a zážitků, na které bude dlouho vzpomínat. 

Na kole objedeme majestátní Durmitor anebo se alespoň podíváme k tamním horským jezerům, nahlédneme do lesů a pastvin jedinečného krasového pohoří Sinjajevina, potěšíme oko dalekými výhledy na zelených pláních Bjelasice a v pokorném obdivu staneme pod jedinečným pohořím Komovi. Na výletě k moři polenošíme na pláži a užijeme si podvečer v Kotoru. Ochutnáme také znamenité místní speciality a na salaších sýr a pálenku rakiju. 

Trasy A jsou určeny pohodářům, kteří se nehoní za kilometry, dovedou ocenit krásnou přírodu i historické zajímavosti a občas rádi chvíli posedí v kavárničce nebo ochutnají černohorskou kuchyni v restauracích. Denně průměrně ujedeme 30-45 km s převýšením 300-600 m. Profil náročnějších tras B je přiměřeně kopcovitý, denně ujedeme 30-80 km s převýšením okolo 1000 m. Vždy je možnost zkrácení nebo prodloužení trasy, případně zařazení individuální trasy. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Dopravu a ubytování máme společné s pěším programem Krásy Černé Hory, ke kterému se lze kterýkoliv den připojit.


1. den: Předpokládaný odjezd v 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do Žabljaku (1450 m) v pohoří Durmitor, ubytování na 4 noci. Odpoledne krátký výlet na kole a seznámení s městečkem a místními restauracemi. 

3. den: A: Pohoří Durmitor - několik možností cyklovyjížděk po okolí: Crno jezero s pěší okružní trasou (jeskyně, odkud J. B. Tito řídil v r. 1944 protiněmecký odpor), nebo Čurevac s excelentní vyhlídkou na kaňon řeky Tary, nebo Zminje jezero a výjezd k horní stanici sedačkové lanovky na Momčil Grad, případně výlet horskou silnicí na Sedlo (1914 m) s výhledem do fantastického světa hor. Jednotlivé trasy lze propojit (dohromady ↔ 35 km, ↑ 600 m, ↓ 600 m). B: Krasové pláně Sinjajeviny: jezera Zminje, Vražje (koupání) a Riblje (↔ 30-70 km, ↑ 400-800 m). 

4. den: A: Okružní výlet mezi Durmitorem a Sinjajevinou. Přes zajímavou obec Njegovudja k jezerům Riblje a Vražje, koupání, návrat okolo lyžařského areálu Savin Kuk (↔ 35 km, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Možná krátká zajížďka ke Zminičko jezeru a kostelíku Sv. George (↔ 10 km). B: Pro cyklisty srdcaře jedna z nejkrásnějších tras Černé Hory, prstenec okolo Durmitoru - přes dvě sedla do kaňonu říčky Sušice, svérázný hostinec v Trse, jedinečná krajina připomínající Himaláje (↔ 80 km, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m). 

5. den: Autobusový výlet k moři do Boky Kotorské. Cestou koupání v moři v Budvě či okolí a prohlídka Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky). 

6. den: A: Ze Žabljaku k Taře: Přes planinu Jezera k mostu přes Taru, dál busem do Kolašinu (↔ 25-40 km, ↑ 150 m, ↓ 1050 m). B: Sinjajevinou od Durmitoru k Bjelasici: po silničce nad kaňonem říčky Bukovička v jižní částí pohoří Sinjajevina do sedla Vratlo a do Kolašinu (↔ 70 km, ↑ 1200 m, ↓ 1700 m). Ubytování v Kolašinu na 3 noci. 

7. den: A: Přejezd severní části pohoří Bjelasica: Z Jezerine (1420 m) přes salaš Vranjak kolem vrcholu Zekova glava (2117 m) a po hřebeni na vyhlídku Bendovac. Na salaši Laleviċa Dolovi ochutnávka domácího sýra ve svérázné občerstvovně po léta provozované Romy. Sjezd bukovým lesem Biogradsko jezero (1094 m) (koupání) a dále k řece Tara (↔ 45 km, ↑ 700 m, ↓ 1250 m). B: Navíc přes vesničku Lubnice (950 m) (↔ +25 km, ↑ +450 m). 

8. den: A: Pohoří Komovi: Ze sedla Trešnjevik (1573 m) na zelené louky Šťavno (1800 m) pod skalní hroty pohoří Komovi, pěší procházka s nádhernými výhledy. Zpět sjezd po silnici přes Mateševo (↔ 40 km, ↑ 250 m, ↓ 850 m) nebo po hřebeni pod vrcholy Lumer a Lisa do Kolašinu (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 1100 m). B: Královská horská etapa jižní Bjelasicou: Z Kolašinu přes Jezerine (1420 m) kolem vrcholů Lisa a Lumer (1800 m) do sedla Trešnjevik (1573 m), výjezd na zelené louky planiny Štavno (1800 m) s nádherným výhledem na skalní hroty pohoří Komovi, sjezd po silnici přes Mateševo do Kolašinu (↔ 75 km, ↑ 1400 m, ↓ 1400 m). 

9. den: Krátká vyjížďka po okolí nebo návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Balkáně, případně botanická zahrada v Kolašinu. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

 

 

Durmitor a Bjelasica 

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáme živáčka. Je tu ale i řada pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli, kde je možné ochutnat znamenité místní speciality - sýr a pálenku rakiju. Ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky ještě nepoznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. 

 

Čekají nás dva vícedenní přechody hor. V nejvyšším pohoří a národním parku Durmitor strávíme tři dny a vystoupíme i na nejvyšší horu Bobotov kuk. Tři dny půjdeme krásně zeleným pohořím Bjelasica, kde na nás dýchne romantika černohorských pastevců a volně se potulujících stád ovcí a koní. A jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno jako přízraky z jiného světa. 

 

Program je určen zkušeným turistům a milovníkům dobrodružství. Denní túry trvají 6-9 hodin s průměrným převýšením 700 m. Nocujeme v kempech a na tábořištích. Podobný program Durmitor, Bjelasica a moře je o 2 dny delší s výletem k moři. Oproti němu půjdeme v menší skupině 10-15 lidí (zcela výjimečně nás může být až 20).

 

1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do Žabljaku, dokoupení potravin a seznámení s místními vynikajícími hospůdkami. 

3. den: Zahájení třídenního přechodu Durmitoru. Místní dopravou výjezd na Sedlo (1907 m), výstup k Zelenému Viru (2028 m). Nalehko výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov kuk (2522 m). Sestup k průzračnému Velkému a Malému Škrčku jezeru (1711 m) ledovcového původu. (9 hod, ↑ 750 m, ↓ 800 m) 

4. den: Přechod přes sedla Planinica (2330 m) a Velika Struga (2274 m) do skalního kotle Lokvice se salašemi. Po cestě možnost navštívit ledovou jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 900 m, ↓ 650 m) 

5. den: Sestup od salaší Katun Lokvice kolem Černého jezera (1400 m) do Žabljaku. Nákupy a odpolední přejezd autobusem do sedla Trešněvik k příjemné hospůdce. (3-4 hod, ↓ 300 m) 

6. den: Ze sedla Trešněvik (1573 m) túra nalehko v pohoří Komovi na vrchol Kom Vasojevički (2461 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Po návratu odpoledne zahájení přechodu pohoří Bjelasica s noclehem na hřebeni (2-3 hod). 

7. den: Kolem vrcholu Lumer, nad skicentrem Jezerine a sedlem Raskrsnica (1725 m) cesta po travnatém hřebeni přes vrchol Zekova glava (2117 m), nocleh na tábořišti u jezera Pešica (1838 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m) 

8. den: Přechod přes vrcholy Crna Glava (2139 m) a Crni vrch (2122 m). Nocleh před planinárským domem Džambas. (7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m) 

9. den: Sestup kolem planinárského domu Džambas do Mojkovacu (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m), nákupy a odpoledne odjezd. Noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.


 

 

 

Hory Černé Hory 

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáme živáčka, ale i řadu pohoří se svěže zelenými pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Ve zdejších horských vesničkách budeme mít pocit, že se zde zastavil čas. Na salaších ochutnáme znamenité místní speciality, sýr a pálenku rakiju. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky ještě nepoznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. 

Na tři dny navštívíme divoce rozeklané černohorské pohoří a národní park Durmitor a vystoupíme na jeho nejvyšší vrchol Bobotov Kuk (2523 m). Dva dny strávíme túrami v zelených kopcích pohoří Bjelasica, vystoupíme na nejvyšší horu Bjelasice Crnu Glavu (2139 m) a spát budeme vysoko v horách na turistické salaši Vranjak. Zážitky završíme dvoudenním pobytem na autentických salaších v pohoří Komovi na hranicích s Albánií, kdy nahlédneme do drsného, ale zároveň i romantického života černohorských pastevců žijících přes léto v horách a pasoucích zde svá stáda ovcí a koní. 

V Durmitoru a Komovi se budeme pohybovat ve skalnatém vysokohorském prostředí a v Bjelasici zase na travnatých pláních. Na túrách strávíme průměrně 8 hodin a zdoláme převýšení kolem 1600 m v součtu nahoru i dolů. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytováni budeme v domech a chatkách v kempu, na ekosalaši v dřevěných domcích pro turisty a v Komovi přímo doma u horalů. Na salaších budeme společně nejen snídat, ale i večeřet. Doprava autobusem je společná se zájezdem Durmitor a Bjelasica nebo Černá Hora MTB.

1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do pohoří Durmitor a horského městečka Žabljak, seznámení s místními restauracemi. 

3.-4. den: Z možností výletů v Durmitoru budou vybrány 2 dle počasí, nálady a zdatnosti: A: Dlouhý výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m): Přechod ze Sedla (1907 m) kolem jezera Zeleni Vir přes Bobotov Kuk a dolů údolím kolem salaší Lokvice s možnou zacházkou k ledové jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m, možnost zkrácení) B: Okružní túra okolo Veliki a Mali Meded (2287 m) a Terzin Bogaz, výstup dolinou Kalica kolem alpského bivaku přes sedlo Velika Prevlja (2145 m) a sestup údolím Lokvice a kolem Černého jezera (1400 m). (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) C: Túra přes nejsevernější dominantu Durmitoru, vrchol Crvena Greda (2164 m), s nádhernými rozhledy na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) 

5. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na kaňon řeky Tary nebo fakultativně výlet na Savin Kuk (2313 m) s podporou lanovky (4 hod). Odpoledne odjezd impozantním kaňonem řeky Tary přes Kolašin do sportovního areálu Jezerine (1400 m) a výstup k ekosalaši Vranjak (1700 m) (1,5 hod, ↑ 300 m). 

6. den: Okružní túra hřebenem pohoří Bjelasica přes šťavnaté horské louky, vrcholy Zekova glava (2117 m) a Crna Glava (2139 m) nad Šiško jezero (1099 m). (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) 

7. den: Z ekosalaší Vranjak přes travnaté pláně kolem autentických salaší a sedlo Trešněvik s možností občerstvení v restauraci k salaším Šťavna (1700 m). (5-6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m) 

8. den: Pohoří Komovi: Ze zelených luk planiny Šťavna výstup na horské velikány Kom Vasojevički (2410 m) nebo Kom Kučki (2487 m) s rozhledy na pohoří Prokletije a do Albánie, večerní posezení na salaších s pastevci. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m, Kom Kučki 8 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m) 

9. den: Sestup k hospůdce na Trešněviku a transport horskou silničkou do Kolašinu, poslední nákupy. Noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Návrat přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

 

 

 

Černá Hora MTB 

 

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Kromě moře tu najdeme dramatické monumentální hory s tisícimetrovými kaňony, jezery a vodopády, ale i řadu klidnějších pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas. Ve městech ochutnáme znamenité místní speciality a na salaších sýr a pálenku rakiju. Každého, kdo s námi navštíví tuto turistickým ruchem dosud málo poznamenanou zemi, čeká spousta silných dojmů a bikerských zážitků, na něž bude dlouho vzpomínat! 

Vnitrozemí Černé Hory je učiněným rájem pro bikery. Stále zde nalézáme nové cesty a stezky jako stvořené pro MTB. Nabízíme vám malou ukázku. Čekají nás cykloetapy především v horách a využijeme přitom vozové cesty i stezky, asfalt vesměs jen pro nástup a návrat. Navštívíme masiv Durmitoru, důkladněji poznáme dosud málo známý bikerský ráj Sinjajevinu a stranou nenecháme ani cesty a pěšiny v pohořích Bjelasica, Komovi a Žijovo na hranicích s Albánií. 

Pohodové absolvování zájezdu je podmíněno dobrou fyzickou kondicí, základními zkušenostmi s jízdou v horách a kvalitními horskými koly v perfektním technickém stavu. Denně urazíme 50-110 km s převýšením 600-2500 m. Je možné trasy prodloužit, zkrátit nebo úplně vynechat a udělat si den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde každé ráno dostaneme chutnou snídani. Dopravu a ubytování v Žabljaku máme společné se zájezdem Hory Černé Hory, ke kterému je možné se v těchto dnech přidat.
 

1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do černohorského městečka Žabljak v pohoří Durmitor. Seznámení se s místními restauracemi, případně krátký výlet k Crno jezeru nebo k vyhlídce do kaňonu Tary. 

3. den: Okruh mezi Durmitorem a Sinjajevinou: Přes louky a vrchovinu do Njegovudji, Zminičko jezero, výjezd na Pašino Polje, vozovými cestami přes krasové pláně Sinjajeviny do Vrtoč Polje. Návrat přes Motički Gaj. (↔ 60 km, ↑ 550 m, ↓ 550 m) 

4. den: Nejkrásnější partie Durmitoru, pláně nad kaňonem Pivy a kaňon Nevidio. Výjezd na Sedlo, průjezd nejkrásnějšími durmitorskými dolinami, sjezd do osady Boričje. Po cestách se střídavým povrchem malebnými osadami na pláni nad kaňonem řeky Piva ke kaňonu Nevidio řeky Komarnice. (↔ 80-110 km, ↑ 1600-2500 m, ↓ 1600-2500 m) 

5. den: Přejezd krasových plání Sinjajeviny: Njegovudja, krasové Šaransko Polje, sedlo Vratlo, Lipovo, Kolašin. (↔ 55-85 km, ↑ 500-1050 m, ↓ 1100-1550 m) 

6. den: Bikerský sen: přejezd pohoří Žijovo. Z Kolašinu přes Verušu k neskutečně malebnému Rikavačko jezeru v 500 m hluboké sníženině. Těžký výjezd do sedla (1850 m) a sjezd do vsi Korita. 35 km dlouhý sjezd úzkými asfaltkami přes Albánci obývané rázovité vsi (fantastický pohled do soutěsky Cijevny a na albánskou část pohoří Prokletije) až do Podgorice. Těžké, nádherné, jedinečné! (↔ 95 km, ↑ 1450 m, ↓ 2350 m) 

7. den: Bikový okruh v pohoří Bjelasica: z Jezerine přes Zekovu glavu, Šiško a Biogradsko jezero k Taře (↔ 60-70 km, ↑ 1600-1800 m, ↓ 1600-1800 m). Alternativně bikový okruh Sinjajevinou: sedlo Vratlo, pastevecká osada Ružica s poutním kostelíkem, salaše Potrk a Drijenak. Vozovými cestami a stezkami, velmi zajímavá krajina, daleké výhledy, pohoda (↔ 60 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m). 

8. den: Bjelasica a Komovi: Busem do sedla Trešnjevik (1573 m). Výjezd na zelené louky planiny Šťavno (1800 m) s nádherným výhledem na skalní hroty pohoří Komovi. Zpět na Trešnjevik a kolem vrcholů Lumer a Lisa na rozcestí Šatorista, sjezd do Kolašinu (↔ 40 km, ↑ 500 m, ↓ 1100 m). 

9. den: Rozloučení s Kolašinem, případně krátká vyjížďka po okolí. Odjezd po poledni. Noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd do Brna do 12 hod.
 

 

 

Durmitor, Bjelasica a moře 

 

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáme živáčka. Je tu ale i řada pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Ve zdejších horských vesničkách jako by se zastavil čas a na salaších ochutnáme znamenité místní speciality, sýr a pálenku rakiju. Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky ještě nepoznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. 

Čekají nás dva vícedenní přechody hor. V nejvyšším pohoří a národním parku Durmitor strávíme čtyři dny a vystoupíme i na nejvyšší horu Bobotov kuk. Dva dny půjdeme svěže zeleným pohořím Bjelasica, kde na nás dýchne romantika černohorských pastevců a volně se potulujících stád ovcí a koní. Jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno. A pro nabrání sil mezi přechody vyrazíme k Jadranskému pobřeží: prohlédneme si historická města - nedobytný Kotor a starobylou Budvu - a vykoupeme se v moři. 

Program je určen zkušeným turistům a milovníkům dobrodružství. Denní túry trvají 6-9 hodin s převýšením kolem 1000 m. Nocujeme v kempech a na tábořištích. Dopravu autobusem a část programu máme společnou se zájezdem Durmitor, Bjelasica - turistika a moře, ke kterému je možné se mezi přechody přidat. Podobný program kratší o dva dny (vynechán 7. a 8. den, kdy se jede k moři) najdete zde - Durmitor a Bjelasica.

 

1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu. Noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do Žabljaku, dokoupení potravin a seznámení s místními vynikajícími hospůdkami. 

3. den: Zahájení třídenního přechodu Durmitoru. Místní dopravou výjezd na Sedlo (1907 m), výstup k Zelenému Viru (2028 m). Nalehko výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov kuk (2522 m). Sestup k průzračnému Velkému a Malému Škrčku jezeru (1711 m) ledovcového původu. (9 hod, ↑ 750 m, ↓ 800 m) 

4. den: Přechod přes sedla Planinica (2330 m) a Velika Struga (2274 m) do skalního kotle Lokvice se salašemi. Po cestě možnost navštívit ledovou jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 900 m, ↓ 650 m) 

5. den: Sestup od salaší Katun Lokvice kolem Černého jezera (1400 m) do Žabljaku. Nákupy a odpolední přejezd autobusem do sedla Trešněvik k příjemné hospůdce. (3-4 hod, ↓ 300 m) 

6. den: Ze sedla Trešněvik (1573 m) túra nalehko v pohoří Komovi na vrchol Kom Vasojevički (2461 m) (5 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). Po návratu odpoledne zahájení přechodu pohoří Bjelasica s noclehem na hřebeni (2-3 hod). 

7. den: Kolem vrcholu Lumer, nad skicentrem Jezerine a sedlem Raskrsnica (1725 m) cesta po travnatém hřebeni přes vrchol Zekova glava (2117 m), nocleh na tábořišti u jezera Pešica (1838 m). (7 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m) 

8. den: Přechod přes vrcholy Crna Glava (2139 m) a Crni vrch (2122 m). Nocleh před planinárským domem Džambas. (7-8 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m)

9. den: Sestup kolem planinárského domu Džambas do Mojkovacu (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 800 m), nákupy a odpoledne odjezd. Noční přejezd Srbska a Maďarska. 

10. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna do 12 hod.
 

 

 

Durmitor a Bjelasica - turistika a moře 

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezery, vodopády a zachovalými lesy, kde po celé hodiny, ba i dny, nepotkáte živáčka, ale i řadu pohoří s pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Při toulání původními horskými vesnicemi budeme mít pocit, že se zde zastavil čas. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem a Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská kamenná městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky ještě nepoznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků, na které budete dlouho vzpomínat. 

 

Na čtyři dny navštívíme nejvyšší pohoří a národní park Durmitor s výstupem na nejvyšší vrchol Bobotov kuk (2523 m). Na dva dny se vypravíme do svěže zelených kopců pohoří Bjelasica. Právě zde na nás dýchne neopakovatelná atmosféra černohorských nedozírných pastvin s volně se potulujícími stády ovcí a koní. Podíváme se i do druhého největšího pralesa v Evropě, Biogradska Gora. A jeden den strávíme na hranicích s Albánií v pohoří Komovi, které je tvořeno dvěma skalními štíty vypínajícími se nad zelenými loukami planiny Štavno. Prohlédneme si i historická města na Jadranském pobřeží - nedobytný Kotor a starobylou Budvu - a vykoupeme se v moři. 

 

Čekají nás jednodenní túry v horách, koupání v moři i poznávání přímořských měst. I přes nadmořskou výšku 2500 m pohoří Durmitor nepřesáhnou průměrné denní výstupy 700 m, pohybovat se budeme ve skalnatém vysokohorském prostředí i na travnatých pláních. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytováni budeme v kempech a na tábořištích. Doprava autobusem a část programu jsou společné se zájezdem Durmitor, Bjelasica a moře.
 

1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do pohoří Durmitor a horského městečka Žabljak. Ubytování na 5 nocí. 

3.-6. den: Možnosti výletů v Durmitoru podle počasí, nálady a zdatnosti: A: Dlouhý výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m). Přechod ze Sedla (1907 m) kolem jezera Zeleni Vir přes Bobotov Kuk a dolů údolím kolem salaší Lokvice s možnou zacházkou k ledové jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m) B: Okolo vrcholů Veliki a Mali Meded (2287 m) a Terzin Bogaz, výstup dolinou Kalica kolem alpinského bivaku přes sedlo Velika Prevlja (2145 m) a sestup údolím Lokvice a kolem Crna jezera (1400 m). (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) C: Túra přes nejsevernější dominantu Durmitoru vrchol Crvena Greda (2164 m) s nádhernými rozhledy na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m) D: Túra přes Ilin Do (2230 m) ke Škrčko jezero (1700 m), návrat přes Krecmari. (5-6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m) E: Místo některé túry A-D je možné zařadit rafting na řece Taře s místními CK. 

7.-8. den: Dva odpočinkové dny na pobřeží. Koupání a relaxace, historické město Kotor. Pohled na známý poloostrov Sveti Stefan a Skadarské jezero, při přejezdu do vnitrozemí monastýr Morača. Nocleh v sedle Trešněvik (1573 m) s příjemnou hospůdkou. 

9. den: Výstup na Kom Vasojevički (2460 m) v pohoří Komovi. Odpoledne přejezd přes Kolašin (nákupy) do Jezerine. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)

10. den: Přechod hlavního travnatého hřebene Bjelasice ze skicentra Jezerine (1350 m) přes Zekova Glava (2117 m), nejvyšší vrchol Crna Glava (2139 m) a Biogradsko jezero (1099 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 1050 m) 

11. den: Od Biogradského jezera přes severní část Bjelasice do městečka Mojkovac (5 hod, ↑ 350 m, ↓ 500 m). Nákupy a odpoledne odjezd. Noční přejezd Srbska a Maďarska. 

12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 12 hod.
 

 

 

Putování Černou Horou na kole 

 

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Dramatické monumentální hory s tisícimetrovými kaňony, jezery a vodopády i řada klidnějších pohoří a údolí s lesy, pastvinami, zajímavými vesničkami a salašemi oplývají fantastickými krásami. Nádherné Skadarské jezero zasahuje až do sousední Albánie. Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem. I sem už ale přichází turistický průmysl, proto je nejvyšší čas poznat Černou Horu jako dosud svébytný a originální stát. Čeká nás spousta silných dojmů a zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat! 

Z naší široké nabídky cyklistických zájezdů v Černé Hoře je tento, co do poznání této krásné země, nejúplnější. Během putování poznáme řadu míst, kam se cyklisté často nevydávají. Navštívíme dvoutisícová pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a Žijovo. Cestou k moři nevynecháme historické sídelní město Cetinje a přes pohoří Lovčen sjedeme k Boce Kotorské. Dvě noci a den strávíme u moře, poté se od Ulcinje okolo Skadarského jezera vrátíme na Komovi a na závěr se podíváme k Plavskému jezeru. Poslední den navštívíme orientální městečko Gusinje a ves Vermoša v Albánii či některou z úchvatných dolin pohoří Prokletije. Příjemně nás překvapí srdečnost a pohostinnost prostých Černohorců i Albánců a bude čas i na ochutnávku vynikajících místních pochutin a nápojů. 

Čekají nás jednodenní etapy v horském kopcovitém terénu s dostatkem sjízdných cest a jeden den relaxace u moře. Pro pohodové absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, kvalitní a připravené horské kolo a zkušenosti s jízdou mimo silnice po vozových cestách. Denně urazíme 50-100 km s převýšením 600-2000 m. Trasy lze samozřejmě krátit i prodlužovat. Pro ortodoxní vyznavače MTB máme připraveny alternativní trasy. Nocujeme ve vlastních stanech v kempech a na prostých tábořištích a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.
 

1. den: Podvečerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Odpolední příjezd do černohorského letoviska Žabljak v pohoří Durmitor. Pro zájemce krátký výlet k Crno jezeru a podvečerní návštěva města. 

3. den: Jedna z nejkrásnějších tras, okruh okolo Durmitoru: Nahlédneme do kaňonu Tary a z malebné osady Crna Gora se spustíme do kaňonu Sušice. Oběd ve vesničce Trsa. Horskou silničkou zpět k durmitorským štítům a dolinám a ze Sedla sjezd k Žabljaku (↔ 80 km, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m, lze zkrátit na ↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Pro milovníky MTB těžší biková okružní varianta: Z Durmitoru přes pláně nad Pivským jezerem a soutěsku Komarnice (↔ 115 km, ↑ 2500 m, ↓ 2500 m). 

4. den: Osobitým vápencovým pohořím Sinjajevina: Durmitorskou plání do osady Njegovudja. Přes Šaransko polje k Zabojsko jezeru, po koupeli sjezd do kaňonu Tary (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1400 m). Pro odvážnější zážitková MTB trasa vozovými cestami centrem Sinjajeviny s osamělými salašemi od Šaransko polje přes poutní místo Ružica až k Biogradsko jezeru (↔ 85 km, ↑ 950 m, ↓ 1300 m). 

5. den: Přejezd pohoří Bjelasica vozovými cestami: Z kempu na salaše Laleviċa Dolovi, občerstvení u horských Romů, výjezd na vyhlídku Bendovac a po hřebeni k pramenu Biogradske reki a ke katunu Vranještica. Ze sedla Raskrsnica nad sjezdovky střediska Jezerine a pod vrcholy Lisa a Lumer do sedla Trešnjevik a k tábořišti. (↔  55 km, ↑  1200 m, ↓  1200 m) 

6. den: Přes pohoří Žijovo za sluncem do nížiny: Údolím Tary přes rekreační ves Veruša k Bukumirsko jezeru (koupání). Dlouhý sjezd panoramatickou silničkou zajímavým krasem k Podgorici, k tábořišti u hostelu Izvor před Podgoricí (↔ 95 km, ↑ 900 m, ↓ 1900 m). Možnost zkrácení neméně pěknou silnicí přes Vjeternik (↔ 60 km, ↑ 500 m, ↓ 1300 m) s volitelnou bikovou variantou (↔ +15 km). 

7. den: Srdcem Černé Hory k Boce Kotorské: Z Cetinje přes sedlo Čekanje a obce Njeguši (vynikající pršut a sýry) a Krstac sjezd 25 serpentinami (nezapomenutelný pohled z ptačí perspektivy na Boku Kotorskou) do sedla Trojica a do kempu v Lepetane (↔ 55 km, ↑ 600 m, ↓ 1250 m). Alternativně přes Njeguševo mausoleum na vrcholu Lovčenu (↔ 60 km, ↑ 900 m, ↓ 1600 m). Podvečerní návštěva Kotoru. 

8. den: Dopoledne moře, koupání, relaxace, nebo na kole pobřežní silničkou ke Kotoru - městečka Stoliv a Prčanj (↔ 20 km). Odpoledne busem do kempu v Ulcinje - Velika Plaža. 

9. den: Vyhlídkovou silnicí nad Skadarským jezerem: Přes hřeben Rumija albánskými vesnicemi vysoko nad jezerem do Virpazaru (↔ 55 km, ↑ 1150 m, ↓ 1200 m). Busem kaňonem Morači na tábořiště pod Komovi, cestou zastávka u prodejny vinařství Plantaže Vranjina a v Kolašinu. 

10. den: Přes Komovi k pohoří Prokletije: Sedlo Trešnjevik, zelené louky planiny Šťavno (1800 m) s ohromujícím výhledem na skalní hroty pohoří Komovi. Za pěkného počasí možný pěší výstup na Kom Vasojevički (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Sjezd (asfalt nebo 2 MTB varianty) do městečka Andrijevica. Na kole nebo busem do kempu u Plavského jezera (↔ 45 nebo 30 km, ↑ 1000 nebo 400 m, ↓ 1050 m). Podvečerní muslimské městečko Plav. MTB varianta pro náročné: Z Trešnjeviku do Plavu přes Kuti a hřeben Lipovica (↔ 50-65 km, ↑ 1000-1550 m). 

11. den: Na skok do Albánie: Městečko Gusinje, silná vyvěračka Ali-pašini izvori. Přes albánskou hranici do vsi Vermoshë (↔ 55 km, ↑ 300-500 m, ↓ 300-500 m). Možné kratší přídavky v Albánii (sedlo Lepushë) nebo překrásné doliny divokého pohoří Prokletije. Pro náročné: MTB k Hridsko jezeru (↔ 50 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m) nebo do průsmyku Čakor (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m). 

12. den: Dopoledne kratší výlety v okolí, koupání, poslední nákupy, po poledni odjezd. Noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko. 

13. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna brzy dopoledne.
 

 

 

Prokletije 

Prokletije, "Prokleté hory", jsou divoké, tajuplné a špatně dostupné. Toto pohoří na hranicích s Albánií je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Horské štíty spadající do pohádkových údolí, travnaté vrcholy i strmé a trvale zasněžené svahy splní sny každého horala a nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata (2535 m) je zaslouženou třešničkou na skalnatém dortu. Nedávná opuštěnost Prokletije se rychle mění, možná narazíme i na nějaké turisty, proto vám nabízíme návštěvu tohoto úchvatného koutu Černé Hory ještě dříve, než tu vyrostou nové turistické chaty a hotely. 

V Prokletije opustíme autobus na 6 dní (ve kterých ale vystoupíme na 3 vysoké vrcholy nalehko) a poté ještě na 1,5 dne - na těchto přechodech si poneseme vše potřebné pro táboření v horách. Poslední 2 dny navštívíme na jednodenních túrách pohoří Visitor a Komovi. Travnatý Visitor je protkaný pasteveckými stezkami a uchvátí nás nádhernými výhledy na okolní horské celky. Pohoří na hranicích s Albánií Komovi je tvořeno několika skalními hroty (Kom Vasojevički, Kom Kučki), které se vypínají nad zelenými loukami planiny Štavno jako přízraky z jiného světa. Výhodou pohoří Prokletije oproti Durmitoru je především méně turistů v horách i neopakovatelná atmosféra muslimsko-křesťanských městeček pod horami. 

Většina jednodenních túr má velké převýšení (Volušnica 1000 m, Karanfil 1600 m, Zla Kolata 1600 m, Visitor 1250 m), půjdeme je však nalehko jen s malým batůžkem. Některé túry je možné vynechat a udělat si volný den v místě stanování, navštívit podhorská městečka nebo zvolit vlastní horskou túru. Nocovat budeme v kempech a na tábořištích. Dopravu, většinu noclehů a část programu budeme mít společnou se zájezdem Prokleté hory
 

1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do černohorského městečka Gusinje, nákupy, rozloučení s busem na 6 dní. Túra do doliny Grbaja (1130 m) v pohoří Prokletije, utáboření na 3 noci. (2 hod, ↔ 7 km) 

3. den: Nalehko výstup na travnatý vrchol Volušnica (1795 m) s možným okruhem po vrcholech na albánských hranicích. (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓  900 m) 

4. den: Nalehko výstup na skalnatý Karanfil (2490 m), průchod skalním oknem Šuplja vrata. (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m) 

5. den: Přechod přes hřeben Vezirovy brady do doliny Ropojana. Vesnička Vusanje (1000 m) (dokoupení základních potravin), výlet k silné vyvěračce Savino oko. (6-7 hod, ↑ 650 m, ↓ 750 m) 

6. den: Výstup na nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata (2535 m) na albánských hranicích, táboření v horách (1800 m). (9 hod, ↑ 1600 m, ↓ 800 m) 

7. den: Přechod přes Maja Borit (2106 m) do Plavu, setkání s autobusem, oslavy šťastného návratu z hor, večírek v místních hospůdkách. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m) 

8. den: Dopolední koupání v Plavském jezeře, nákupy. Kolem poledne výjezd místním autem na Babino Polje (1500 m) a odtud výstup k malebnému Hridsku jezeru (1974 m) (2 hod, ↑ 500 m), okruh nalehko přes Veliki Krš v masivu Bogičevica u hranic s Kosovem (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). 

9. den: Sestup z hor přes Veliki Hrid (2011 m) do Plavu (6 hod, ↓ 1100 m), odpolední odpočinek. 1

10. den: Nalehko přechod opuštěného masivu Visitor (2210 m) s nádhernými výhledy na okolní hory a leteckými pohledy na Plavské jezero. Přejezd busem do sedla Trešnevik (1574 m) s příjemnou hospůdkou. (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m) 

11. den: Výstup na výrazný vrchol Kom Vasojevički (2460 m) v pohoří Komovi (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m, nebo na vzdálenější Kom Kučki 8 hod). Odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.
 

 

 

Prokleté hory

Prokletije, "Prokleté hory", jsou divoké, tajuplné a špatně dostupné. Toto pohoří na hranicích s Albánií je jedním z nejkrásnějších v Evropě. Horské štíty spadající do pohádkových údolí, travnaté vrcholy i strmé, trvale zasněžené svahy splní sny každého horala. V horských vesničkách jako by se zastavil čas a spontánní pohostinností a srdečností místních obyvatel budete mile překvapeni. Nedávná opuštěnost Prokletije se rychle mění, možná narazíme i na nějaké turisty, proto vám nabízíme návštěvu tohoto úchvatného koutu Černé Hory ještě dříve, než tu vyrostou nové turistické chaty a hotely. 

Čekají nás jednodenní túry v několika opuštěných pohořích na východě Černé Hory, sedm v Prokletije a po jedné túře v horách Visitor a Komovi. Travnatý Visitor je protkaný pasteveckými stezkami a uchvátí nás nádhernými výhledy na okolní horské skupiny. Pohoří na hranicích s Albánií Komovi je tvořeno několika skalními štíty (Kom Vasojevički, Kom Kučki), které se vypínají nad zelenými loukami planiny Štavno jako přízraky z jiného světa. Hory Prokletije nás nadchnou nejen svou mohutností, ale i relativní opuštěností. V převážně muslimských městech Gusinje a Plav můžeme ochutnat místní speciality. 

Většina horských túr má velké převýšení, budeme je však absolvovat nalehko jen s malým batůžkem. Všechny túry je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě stanování, popřípadě se projít malebnými údolími nebo vesničkami. Nocovat budeme v kempech a na osvědčených tábořištích. Dopravu, většinu noclehů a část programu máme společnou s náročnějším zájezdem Prokletije.
 

1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska. 

2. den: Příjezd do černohorského městečka Gusinje, nákupy, rozloučení s busem na 6 dní. Túra do doliny Grbaja (1130 m) v pohoří Prokletije, utáboření na 3 noci. (2 hod, ↔ 7 km) 

3. den: Nalehko výstup na travnatý vrchol Volušnica (1795 m) s možným okruhem po vrcholech na albánských hranicích. (6-7 hod, ↑ 900 m, ↓  900 m) 

4. den: Nalehko výstup na skalnatý Karanfil (2490 m), průchod skalním oknem Šuplja vrata. (9 hod, ↑ 1500 m, ↓ 1500 m) 

5. den: Přechod přes hřeben Vezirovy brady do doliny Ropojana. Vesnička Vusanje (1000 m) (dokoupení základních potravin), výlet k silné vyvěračce Savino oko. (6-7 hod, ↑ 650 m, ↓ 750 m) 

6. den: Výstup na nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata (2535 m) na albánských hranicích, táboření v horách (1800 m). (9 hod, ↑ 1600 m, ↓ 800 m) 

7. den: Přechod přes Maja Borit (2106 m) do Plavu, setkání s autobusem, oslavy šťastného návratu z hor, večírek v místních hospůdkách. (7 hod, ↑ 400 m, ↓ 1200 m) 

8. den: Dopolední koupání v Plavském jezeře, nákupy. Kolem poledne výjezd místním autem na Babino Polje (1500 m) a odtud výstup k malebnému Hridsku jezeru (1974 m) (2 hod, ↑ 500 m), okruh nalehko přes Veliki Krš v masivu Bogičevica u hranic s Kosovem (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). 

9. den: Sestup z hor přes Veliki Hrid (2011 m) do Plavu (6 hod, ↓ 1100 m), odpolední odpočinek. 

10. den: Nalehko přechod opuštěného masivu Visitor (2210 m) s nádhernými výhledy na okolní hory a leteckými pohledy na Plavské jezero. Přejezd busem do sedla Trešnevik (1574 m) s příjemnou hospůdkou. (8 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m) 

11. den: Výstup na výrazný vrchol Kom Vasojevički (2460 m) v pohoří Komovi (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m, nebo na vzdálenější Kom Kučki 8 hod). Odpoledne odjezd přes Andrijevicu, noční přejezd Srbska a Maďarska. 

12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna kolem 13 hod.